Tarihte Bugün: İlham veren bir kadın,başarılarla dolu bir hayat!

Tarihte+Bug%C3%BCn:+%C4%B0lham+veren+bir+kad%C4%B1n,ba%C5%9Far%C4%B1larla+dolu+bir+hayat%21;
ABONE OL

Tarihin önemli kadınların biri olan Halet Çambel, Türk kazı çalışmalarına büyük katkılar sağlamış önemli bir arkeolog, Türkiye'yi eskrim alanında olimpiyatlarda temsil etmiş ilk Türk kadın sporcudur.Yaptığı kazı çalışmalarıyla Anadolu'nun tarihine önemli katkılar sağlamış Halet Çambel'in ilham veren hayat hikayesi sizlerle...

Halet Çambel Kimdir?
 
27 Ağustos 1916 yılında Berlin'de dünyaya gelen Halet Çambel'in babası Atatürk'ün yakın arkadaşlarından Hasan Cemil Bey, annesi ise dönemin Berlin Büyükelçisi İbrahim Hakkı Paşa'nın kızı Remziye Hanım'dır.
 
Cumhuriyetin kurulduğu döneme kadar ailesi ile birlikte İsviçre ve Avusturya'da yaşayan Halet Çambel, 8 yaşındayken Türkiye'ye geldi. Ortaokul ve lise eğitimini Arnavutköy Amerikan Kız Koleji'nde aldı. Okulda eskrim sporu ile tanıştı ve bu konuda oldukça ustalaşdı. Ayrıca, sanat tarihi öğretmeninin etkili anlatımı ve İstanbul'un tarihi mekanlara düzenlediği geziler onu oldukça etkiledi.
 
 
Daha sonra, Paris Sorbonne Üniversitesi'nde 3 yıl arkeoloji lisans öğrenimini gören Çambel, ilk kazı deneyimini 1935 yılında yaşadı. Dr. Kurt Brittel'in başkanı olduğunda Alacahöyük kazına stajyer olarak katıldı.
 
Fransa'daki lisans eğitimine devam eden Halet Çambel, sporla ilgisini kaybetmedi ve eskrim, masa tenisi ve binicilik ile yakından ilgilendi. Eskrim dalında oldukça başarılı oldu ve 1936 yılında düzenlenen Yaz Olimpiyatlarında bu dalda Türkiye'yi temsil etti. Böylelikle,Suat Fetgeri Aşeni ile birlikte olimpiyatlara katılan ilk Türk kadın sporcu oldu.
 
Fransız Arkeoloji Enstitüsü'nün, Dr. Emilie Haspels baskanlğında yürüttüğü Yazılıkaya/Midas şehri kazısına katılmak üzere Türkiye’ye gelen Halet Çambel,İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde Helmuth Theodor Bossert’in asistanlığını yaptı.
 
 
Karatepe Kazıları-1960 Darbesi-Emeklilik
 
Kayseri-Adana arasında kalan bölgedeki Hitit eserlerini incelemek için 1946 yılında , Anadolu'ya araştırma gezileri yaptığı Dr.Bossert ile geziye çıktı. Bu gezi esnasında Karatepe bölgesindeki kalıntılara ulaştılar.Halet Çambel,Karatepe’de ortaya çıkarılan arkeolojik buluntuların restorasyonu, korunması ve sergilenmesi için bir açık hava müzesi kurulmasına önayak oldu.
 
1960 Askeri Darbe neticesinde 147 öğretim üyesi üniversiteden ihraç etme listesinde yer aldı ve üniversiteden ihraç edildi. Daha sonra, eşiyle birlikte Karatepe’de çalışmalara devam eden Çambel, 1962-1963’te Almanya'da Saarbrücken Üniversitesi'nde konuk öğretim üyesi olarak çalıştı. Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul Üniversitesi’ndeki görevine döndü ve Prehistorya Kürsüsü’nü kurdu.
 
Halet Çambel, arkeolojil alanında önemli başarılara imza attı. Bu başarılarının en önemlilerinden biri de,1964 yılında Chicago Üniversitesi'nden Robert J. Braidwood ve eşi Linda S. Braidwood'la birlikte Ergani'de Çayönü höyüğü kazısında  Kote Çemi (Hilar - Çayönü) kalıntılarını gün ışığına kavuşturdu; bu bölgede günümüzden 8.000 yıl önce avcı-toplayıcılıktan tarıma geçildiğinin kanıtlarını ortaya çıkardı.
 
 
1976 yılında TÜBİTAK'a bağlı bir Arkeometri Ünitesi kurulmasına katkı sağlayan Çambel, 1984 yılında emekli oldu. Emekli olması kazı aşkını öldürmedi ve kazılara katılımı sürdürdü.
 
2005 yılında Hollanda devletinin kültür ve kalkınmaya hizmet edenlere verdiği Prens Claus ödülü'nün sahibi oldu.[7] 2010 yılında kendisine T.C. Kültür Bakanlığı tarafından Kültür ve Sanat Büyük Ödülü verildi.Halet Çambel, 12 Ocak 2014 yılında İstanbul'da hayatını kaybetti.
 
 
27 Ağustos tarihinde yaşanmış önemli olaylar;
 
1389 - I. Murat, Sırp güçlerine karşı Kosova Meydan Muharebesi'ni kazandı. Murat Hüdavendigar, zaferden sonra savaş alanını dolaşırken, yaralı Sırp Miloş Obiliç'in hançer darbesiyle öldü.
 
1783 - Montgolfier Kardeşler, hidrojen gazıyla doldurdukları ilk balonu uçurdular.
 
1859 - Dünyanın ilk petrol kuyusu, ABD’nin Pensilvanya eyaletinde açıldı.
 
1892 - New York Metropolitan opera binası yandı.
 
1908 - Hicaz Demiryolu hizmete girdi. İstanbul'dan Medine'ye ilk tren kalktı.
 
1922 - Türk Kurtuluş Savaşı: Türk Ordusu, Yunan işgali altında bulunan Afyon'u geri aldı.
 
1947 - Cezayir, Fransa'dan bağımsızlığını istedi.
 
1950 - BBC kanalı, ilk deniz aşırı yayınını Fransa'ya yaptı.
 
1958 - İlk stereo plaklar piyasaya çıktı.
 
1964 - Türkiye'deki ilk ABD aleyhtarı gösteri, ABD'nin Kıbrıs konusundaki tutumu nedeniyle Ankara'da yapıldı.
 
1978 - Birmanya Hava Yolları'na ait bir uçak havada infilak etti, içindeki 14 kişi öldü.
 
1979 - Hindistan'ın son Genel Valisi Lord Louis Mountbatten, İrlanda açıklarında demirli bulunan yatına, IRA (İrlanda Cumhuriyet Ordusu) tarafından yerleştirilen bombanın patlamasıyla öldü.
 
1994 - 171 kişiyle iniş yapan THY uçağı, pistten savrulup Florya yolunu geçti, tren raylarına bir metre kala kayaya çarparak durdu.
 
2002 - Tokyo'da bir mahkeme ilk kez, Japonya'nın II. Dünya Savaşı sırasında ve öncesinde biyolojik silah kullandığını kabul ederken, 180 Çinli'nin, biyolojik silah programının kurbanı oldukları gerekçesiyle istedikleri tazminat talebini reddetti.
 
2003 - Mars'ın Dünya'ya en yakın geçişi 60 bin yıl aradan sonra gerçekleşti.
 
2007- Yunanistan'daki orman yangınları ülkenin 3'te birinin bulunduğu Mora Yarımadası'nın 3'te 2'sini vurdu. 62 kişinin hayatını kaybetmesi ve yangının kontrol altına alınamamasıyla olağanüstü hâl ilan edildi.
 
 
Hazırlayan:Burçin TÜRKOĞLU
>