Tarihte Bugün: Fiziğin başbakanı Hermann von Helmholtz kimdir?

Tarihte+Bug%C3%BCn:+Fizi%C4%9Fin+ba%C5%9Fbakan%C4%B1+Hermann+von+Helmholtz+kimdir?
ABONE OL

Fizyoloji ve fizik alanında yaptığı çalışmaları ile bilime önemli katkıları bulunan Alman fizyolog Hermann von Helmholtz, bu sebeple 'fiziğin başbakanı' olarak adlandırılmıştır. Göz üzerine de önemli çalışmalar yürüten ve sinir boyunca sinir iletim hızını ölçme teşebbüsünde bulunan ilk kişi olan Hermann von Helmholtz bilime ışık olan hayatı sizlerle...

Hermann von Helmholtz Kimdir?
 
31 Ağustos 1821 yılında Almanya'da dünyaya gelen Hermann von Helmholtz,sağlık durumunun iyi olmaması sebebiyle ilk eğitimini evde aldı. 17 yaşına geldiğinde ise Berlin'de Friedrich Wilhelm Enstitüsü'nde tıp eğitimine başladı. Burada aldığı tıp eğitiminden sonra bir süre orduda doktor olarak çalışan Helmholtz, bu süre zarfında birçok makale yayınladı. Çok yönlü çalışmaları ve ilgi alanları ile bilinen Helmholtz, enerjinin korunumu kanununu matematiksel olarak göstermeyi başardı.
 
1848 yılında ordudan terhis edildi ve Berlin Sanat Akademisi'nde anatomi dersleri vermeye başladı.Daha sonra ise Königsberg Üniversitesi'nde fizyoloji profesörü olarak çalışmaya başlayan Helmholtz, 1855'te Bonn ve 1858'de Heidelberg'de fizyoloji, 1871'de Berlin'de fizik alanlarında profesörlük elde ederek çalışmalarda bulundu.
 
Yaşadığı dönem boyunca 'fiziğin başbakanı' olarak adlandırılan Alman fizyolog Helmholtz, fizyolojik optikler üzerine yaptığı çalışma sırasında gözün retina tabakasını incelemek için kullanılacak optitalmoskop adında bir alet geliştirmeyi başardı.
 
1856-1866 yılları arasında Fizyolojik Optikler adlı üç ciltlik çalışmasını yayınladı. Bu eseri oldukça etki yarattı. Daha sonra ise 1863 yılındaki Ses Duyumları Üzerine çalışmasında da akustik bulgularını yayınladı. Bu konuda özellikle bileşik ses algısı ve harmoni üzerine önemli çalışmalar yaptı.
 
Psikoloji alanında da önemli çalışmaları bulunan fizyolog Helmholtz, özellikle sinir akımlarının hızı, görme ve duyma araştırmaları psikolojiye önemli bir katkı sağladı. 
 
 
Önemli çalışmalarının yanı sıra, sinir boyunca sinir iletim hızını ölçme teşebbüsünde bulunan ilk kişi olan fizyolog, sinir iletim hızının daha yavaş olduğunu keşfetti..Sinir akımının sanılanın aksine ölçülemeyecek kadar hızlı olmadığını kurbağa bacağında yaptığı deneyle ortaya koydu. Sinir hızının ortalama olarak saniyede 83 metre olduğunu bulguladı. Bu bulgulara dayanarak insan bireylerinin duyu organlarının uyarılmasına verdiği motor tepki süresini ölçmeye çalıştı. 
 
Göz üzerine de önemli çalışmaları bulundu ve dış ve iç göz kaslarının göz merceğinin odaklanması üzerine etkisini araştırdı ve 1802'de Thomas Young tarafından yayınlanan görme gücü teorisini geliştirdi.
 
Alman fizyolog, 8 Eylül 1894 yılında hayatını kaybetti.
 
 
31 Ağustos tarihinde yaşanmış önemli olaylar;
 
1876 - Osmanlı Padişahı V. Murad tahttan indirildi; yerine kardeşi II. Abdülhamid padişah oldu.
 
1886 - Charleston, Güney Karolina'da deprem; 100 kişi öldü.
 
1890 - Brüksel Genel Senedi ile köle ticareti yasaklandı.
 
1910 - Zeytinburnu'nda İmalat-ı Harbiye çalışanları tarafından o zamanki İstanbul merkezli, günümüzdeki adıyla MKE Ankaragücü Gençlik ve Spor Kulübü kuruldu.
 
1913 - Batı Trakya Türk Cumhuriyeti kuruldu.
 
1918 - Vahdettin padişah oldu. O gün, Osmanlı tarihindeki son kılıç kuşanma töreni yapılmış oldu.
 
1928 - Bertolt Brecht'in Üç Kuruşluk Opera adlı oyununun ilk gösterimi Berlin'de yapıldı.
 
1939 - Almanya’da yaptırılan Batıray denizaltısı denize indirildi.
 
1957 - Malezya, Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazandı.
 
1962 - Trinidad ve Tobago, Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını ilan etti.
 
1966 - Irak Ordusu, Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin elindeki Erbil kentini ele geçirdi.
 
1988 - Türkiye ile Gürcistan arasında Sarp Sınır Kapısı açıldı.
 
1991 - Kırgızistan, SSCB'den bağımsızlığını ilan etti.
 
1995 - Westwood Studios, Command & Conquer serisinin ilk oyunu olan "Command & Conquer"ı piyasaya sürdü.
 
1997 - Prenses Diana ile arkadaşı Dodi Al Fayed, Paris'te bir trafik kazasında öldüler.
 
1998 - Kuzey Kore, ilk uydusunu fırlattı.
 
1999 - Boeing 737-200 tipi bir yolcu uçağı, Buenos Aires'ten kalkışı sırasında düştü; 67 kişi öldü.
 
2005 - Bağdat'ta bir köprüde meydana gelen izdihamda yaklaşık 1000 kişi öldü.
 
2010 - Irak Savaşı, ABD Başkanı Barack Obama'nın konuşmasıyla resmen bitti.
 
 
Hazırlayan:Burçin TÜRKOĞLU
>