Tarihte Bugün: Ece Ayhan kimdir?

Tarihte+Bug%C3%BCn:+Ece+Ayhan+kimdir?
ABONE OL

Büyük sıkıntıların içinde yeşeren bir şair, edebiyatın 'Hırçın şairi' Ece Ayhan... Hayatı ekonomik sıkıntılar ve sağlık problemleriyle geçti. Edebiyata kazandırdığı şiirleri hayatının beyaz görünen kısmıydı, karanlık olan kısmı daha fazlaydı. Sıkıntıların ve emeklerin sonu çevresindeki herkesi terk ettiği Huzur Evi'nde son buldu. Yaşama veda ettiğinde arkasında güçlü bir yazı ve birbirinden anlamlı şiirler bırakacaktı...

Ece Ayhan Kimdir?
 
10 Eylül 1931 yılında Datça'da dünyaya gelen Ece Ayhan Çağlar'ın babası ağır ceza mahkemesi başkatipliği, dedesi ise Gelibolu müftülüğü görevinde bulundu. 1932 yılında Kastamonu ilçesi olan Küre'ye mal müdür olarak atanan Behzat Bey, 1933 yılına kadar sürdürdüğü görevinden istifa ederek Çanakkale'ye yerleşti ve bir avukatın yanında aruhalcilik yaptı.
 
Ece Ayhan, ilkokul eğitimine Eceabat'ta başlamış ve ikinci sınıfı Çanakkale'nin İstiklâl İlkokulu’nda okumuştur.Ailesinin 1940 Kasım'ında Çanakkale'den ayrılarak İstanbul'a yerleşmesi üzerine, üçüncü sınıfa Karagümrük / Atikkale'de bulunan 19. İlkokul'da devam eder ve ilk öğrenimini bu okulda tamamladı.
 
 
Orta okulu, Vefa Lisesi'nin karşısında bulunan Zeyrek Ortaokulu'nda; lise öğrenimini de Taksim Lisesi'nde tamamlayan Ece Ayhan, 1953 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ndeki yüksek öğrenimini 1959'da tammaladı. Aynı yıl, İstanbul maiyet memurluğunda staja başladı ve bitirdi. Daha sonra kaymakamlık kursunu da bitiren Ece Ayhan, 1962 yılında Deniz Hafize Hanım ile evlendi ve kaymakam olarak atandığı Gürun'da yaşamaya başladı.
 
1963 yılına gelindiğinde ise Çorum'da kaymakamlık ve belediye başkanlığı görevine atandı ve o yıl tek çocuğu olan Ege dünyaya geldi. 1965 yılında Çardak kaymakamlığına atandı.
 
Memurluk hayatı disiplinli olmasına yol açan Ece Ayhan için hırçın şair ve huysuz şair söylemlerini getirdi. 1966 yılında radikal bir karar alan Ece Ayhan , devlet memurluğu görevinden ayrıldı ve İstanbul'a yerleşti. İstanbul için; ''soluk alıp verdiğini gerçekten duyduğum tek kent'' demiştir.
 
 
İstanbul'da birçok işte çalışan Ece Ayhan,Meydan Larousse ansiklopedisinde yazarlık, Sinematek'te ve Yeni Sinema Dergisi’nde müdürlük, Genç Sinema Grubu’nda yöneticilik, Ağaoğlu Yayınevi'nde çok kısa bir süre redaktörlük yapmıştır.
 
 Hastalık ve Ölüm
 
1968 yılında eşi Deniz Hafize Hanım kansere yakalanmış ve hayatını kaybetmiştir. O dönemde ekonomik sıkıntıları iyi olmayan Ayhan, oğlunun bakımını eşinin ebeveynine bıraktı.
 
1974 yılına gelindiğinde ise Ece Ayhan,ölümüne kadar mücadele verdiği hastalığını öğrendi. Beyninde tümör vardı ve sağ kulağının ileri derecede işitme engeline ve sağ gözünde de hasara sebebiyet vermişti. Ancak bu durum,  dünyaca ünlü beyin cerrahı Prof. Dr. Gazi Yaşargil'in ameliyatlarıyla ölümcül olmaktan çıkarılmıştır. Tümör, ölümcül olmaktan çıkmıştı ancak, diğer organlarda yarattığı hasarlar büyük sıkıntılara neden oluyordu.
 
Hastalık ve ekonomik sıkıntı aynı anda yaşayan Ece Ayhan, Çanakkale Belediye Başkanlığının yardımlarını gördü ve belediyenin geçici işçi kadrosuna alınarak sosyal güvenliğe kavuşması sağlandı. Ayrıca,  SSK hastanesinden ücretsiz olarak yararlandı.
 
Ancak, Ece Ayhan için hayat hiç de iyi gitmiyordu... Sağlığı günden güne bozulmuş ve bacakları felç olmuştu. Bunun üzerine yakın dostu şair Metin Üstündağ'ın yardımıyla Ağustos 1999’da Çapa Tıp Fakültesi'ne yatırıldı.Buradaki tedavi giderleri SSK ve eserlerinin yayın hakkını alan Yapı Kredi Yayıncılık'ın yardımlarıyla karşılandı.
 
İstanbul'da önce Maltepe Huzurevi'ne, daha sonra da şair arkadaşı Bülent Ecevit'in isteğiyle bakım şartları ve fizikî kapasitesi daha iyi olan Özel Acıbadem Huzurevi'ne yerleştirilen Ece Ayhan, çeşitli hastanelerde sürekli yatlı olarak tedavi gördü.
 
Tedavilerin sonucunda felçten kurtulup, ayağa kalkabilen Ece Ayhan, Nisan 2001'de tekrar Çanakkale'ye yerleşir ve geçimini telif hakkını Yapı Kredi Yayınları'na verdiği eserlerinin geliriyle sağladı. 
 
Temmuz 2002 yılında ise Çanakkale'den ayrılan Ece Ayhan, bütün dostlarını terk ederek İzmir Büyükşehir Belediyesi Gürçeşme Huzurevi'ne yerleşti ve 12 Temmuz 2002'de rahatsızlandığı için kaldırıldığı Eşrefpaşa Hastanesi'nde vefat etti.
 
 
12 Temmuz tarihinde yaşanmış önemli olaylar;
 
1191 - Üçüncü Haçlı Seferi: Selahaddin Eyyubi'ye bağlı birlikler, Akka Kalesi'ni kuşatan II. Filip'in Ordusu'na, ikinci sene sonunda teslim oldular.
 
1521 - Türk Ordusu Zemun'a girdi ( Zemun Kuşatması ).
 
1806 - 16 Alman Prenslik Devleti, Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu'ndan ayrılarak Ren Konfederasyonu'nu kurdu. Konfederasyon, Ren Birliği'nin yeniden canlandırılmış versiyonu idi.
 
1878 - Osmanlı İmparatorluğu, Kıbrıs adasının yönetimini 4 Haziran 1878'de imzalanan Kıbrıs Sözleşmesi ile Birleşik Krallık'a devretmesinin ardından, Ada'ya ilk Birleşik Krallık bayrağı, bugün Lefkoşa burçlarına çekildi.
 
1918 - I. Dünya Savaşı sırasında Salyan Muharebesi gerçekleşti. Kura nehri Osmanlı ordusu tarafından kontrol altına alındı.
 
1923 - İstiklâl Marşı için Ali Rifat Bey'in bestelediği eser seçildi. Bu marş, 7 yıl okunduktan sonra, 1930'da Zeki Bey'in bestesiyle değiştirildi.
 
1932 - Türk Dil Kurumu kuruldu.
 
1933 - ABD Kongresi, asgari ücreti belirledi: Saat başına 33 cent.
 
1935 - Romanya Krallığı'nda, antikomünist faaliyetler çerçevesinde Romanya Komünist Partisi liderleri tutuklandı. Bu kişiler daha sonra 1936 Craiova Duruşması olarak bilinen siyasi duruşmada yargılandılar.
 
1977 - Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Halil Tunç: “Milliyetçi Cephe (MC) Hükümeti kurulur ve güvenoyu alırsa genel greve gideriz” dedi.
 
1987 - Türkiye'de anayasa değişikliği için yapılacak halk oylamasında kullanılacak seçmen kütüklerinin belirlenmesi amacıyla tüm yurtta sokağa çıkma yasağı uygulandı.
 
1991 - İstanbul’un üç ayrı yerinde yapılan Polis baskınlarında Dev-Sol üyesi 10 kişi öldürüldü. Örgütün eski yöneticilerinden Paşa Güven de aynı gün Paris'te öldürüldü.
 
1993 - Hülya Avşar, "Berlin in Berlin" filmindeki rolüyle Moskova Film Festivali’nde, “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”nü aldı.
 
1993 - Japonya'nın Hokkaido adası açıklarında meydana gelen ve Richter ölçeğine göre 7,7 şiddetindeki deprem, 230 kişinin ölümüne neden oldu.
 
1993 - Türkiye güzeli Arzum Onan, Avrupa güzeli seçildi.
 
1994 - Kapatılan Demokrasi Partisi’nin eski Milletvekilleri, Selim Sadak ile Sedat Yurtdaş tutuklandı.
 
1997 - Mesut Yılmaz Başbakanlığındaki 55. Hükümet güvenoyu aldı. Anasol-D olarak anılan Koalisyon Hükümeti; ANAP, DSP, Demokrat Türkiye Partisi (DTP) ve 1 bağımsız üyeden oluşuyordu.
 
2000 - ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Avrupa Birliği’nden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak Kabine'ye girdi.
 
2002 - Faslı askerlerin, Akdeniz`de yerleşimin olmadığı İspanya`ya ait küçük bir adacığa çıkarak Fas bayrağı dikmesi, İspanya ve AB tarafından protesto edildi.
 
2004 - Pedro Santana Lopes, Portekiz Başbakanı oldu.
 
2006 - Hizbullah'ın kuzey İsrail topraklarına füze saldırılarında bulunması ve 8 İsrail askerini öldürüp 2 tanesini de esir alması, 2006 İsrail-Lübnan Krizi'ni başlattı.
 
2016 - Hürkuş, Avrupa'dan sertifika alan ilk Türk uçağı oldu.
 
 
Hazırlayan: Burçin TÜRKOĞLU
 
>