Tarihte Bugün: Didem Madak Kimdir?

Tarihte+Bug%C3%BCn:+Didem+Madak+Kimdir?
ABONE OL

Aile sıkıntıları, küçük yaşta anne acısı ve baba ile kopan bağlar... Şiire hüzün yansımıştı. Çünkü yaşadıklarımızdı yazdıklarımız. Hüzünlüyken mutlu şiir yazmak her zaman mümkün olamazdı.Didem Madak da yapamadı, hüzün dolu hayatı şiirlerinin her kelimesinde sezildi. Acısı ortak oldu şiirlerine. Yol kendisi, yolcu acısıydı... Didem Madak hayatı ile sizlerle...

 
Didem Madak Kimdir?
 
8 Nisan 1970 tarihinde İzmir'de dünyaya gelen Didem Madak, anne ve babasının öğretmen olması nedeniyle çocukluğunun büyük kısmını Amasya ve Burdur'da geçirdi.
 
12 Eylül olayları sırasında babasının Uşak'a sürülmesi üzerine Didem Madak için zorlu hayat başladı. Annesi ve kız kardeşi Işıl ile Burdur'da kalmış ve sıkıntılı hayat geçirmiştir.
 
1983 yıllarında Didem Madak şiirlerine yansıyan acıyı yaşadı. Annesini beyin kanseri sebebiyle kaybetti. Bu kayıp, Didem Madak'ın şiirlerine tesir edecek olan ilk büyük travmaya yol açtı. Annesinin vefat etmesi üzerine babasının başka biriyle evlenmesi aile ilşkilerinin kopmasına neden oldu. İlköğretimine Uşak'ta, babasının yanında, başladıysa da ortaokul ve liseyi İzmir'de tamamladı.
 
Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nü kazanan Didem Madak, geçim sıkıntıları nedeniyle okulu bırakmak zorunda kaldı. Daha sonra, tekrardan sınava giren Madak, bu kez de aynı üniversitenin hukuk fakültesini kazandı. Ancak, zorluklar peşini bırakmıyordu. Birinci sınıftan sonra babasıyla olan ilişkilerinde bozulma olması sebebiyle okulunu dondurdu.
 
Henüz 19 yaşındayekn ilk evliliğini yaptı ve evi terk etti.  Yaklaşık dört sene evli kaldıktan sonra boşandı ve yarım bıraktığı hukuk eğitimini 2000 yılında tamamladı. Daha sonra stajyer avukatlık yapmaya başlayan Didem Madak, bu dönemde tasavvufa yöneldi ve şiirle tanıştı. 
 
Şiirleri Öküz, Ludingirra ve Sombahar dergilerinde yayımlandı. İlk kitabı olan Grapon Kâğıtları ile İnkılap Kitabevi Şiir Ödülü’nü kazandı.
 
 
2002 yılında İstanbul'da yaşamaya başlayan Didem Madak,İstanbul Eczacılar Odasının avukatlığını yaptı. Bu dönemde şiir çalışmalarına devam eden şair, Timur Çelik ile tanışarak ikinci evliiğini yaptı. Bu evlilikten doğan çocuğuna da annesinin adını verdi. 
 
Anne olduktan sonra şiir yazmayı bırakan didem Madak, 2010 yılında kolon kanserine yakalandı ve bir yılı aşkın süredir mücadele ettiği kansere yenik düşerek 23 temmuz 2011 tarihinde hayata veda etti.
 
 
24 Temmuz tarihinde yaşanmış önemli olaylar;
 
1823 - Şili'de kölelik yasaklandı.
 
1847 - Salt Lake City, İsa Mesih'in Son Zaman Azizler Kilisesi peygamberlerinden Brigham Young öncülüğünde kurulmaya başlandı.
 
1866 - Tennessee, Amerikan İç Savaşı sonrasında birliğe tekrar kabul edilen ilk eyalet oldu.
 
1901 - Yazar O. Henry, zimmet suçundan Austin, Texas'ta üç yıl kaldığı hapishaneden iyi hal nedeniyle salıverildi.
 
1908 - II. Meşrutiyet'in ilanı: 29 yıldır askıda olan Osmanlı Anayasası yeniden yürürlüğe girdi.
 
1911 - Hiram Bingham III, Machu Picchu'yu (İnka'ların kayıp şehri) yeniden keşfetti.
 
1915 - Chicago'da yolcu gemisi battı; 845 kişi öldü.
 
1923 - Günümüz Türkiye'sinin sınırlarının çizildiği Lozan Antlaşması imzalandı.
 
1931 - Pittsburgh'da (Pensilvanya) yaşlılar evinde çıkan yangında 48 kişi öldü.
 
1936 - İspanya İç Savaşı: İspanya Hükümeti, iç savaş nedeniyle Dünyadan yardım istedi.
 
1963 - Sendikalar Kanunu ile Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanunu çıktı.
 
1967 - 11 Mayıs’ta greve giden ve haklarını almak için Ankara’ya yürüyüşe geçen Manisalı 90 temizlik işçisi, 930 kilometre kat ederek Ankara’ya vardı.
 
1967 - Dokunulmazlığı kaldırılan Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Çetin Altan, kararın iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.
 
1968 - Polisin İstanbul Teknik Üniversitesi Yurdu’nu bastığı sırada dövdüğü gençlerden Hukuk Fakültesi öğrencisi Vedat Demircioğlu, sekiz gün komada kaldıktan sonra öldü.
 
1974 - Yunanistan’da yedi yıldır süren cunta yönetimi sona erdi; sürgündeki Konstantin Karamanlis, Hükûmeti kurmak üzere geri döndü.
 
1977 - Dört gün süren Libya-Mısır savaşı sona erdi.
 
1985 - Yeşilköy Havaalanı'na, Atatürk Havalimanı adı verildi.
 
1986 - Kartal, İstanbul’da tren kazası: 9 ölü, 18 yaralı.
 
2002 - Mümtaz Soysal'ın Genel Başkanlığında, Bağımsız Cumhuriyet Partisi (BCP) kuruldu.
 
2016 - Cumhuriyet Halk Partisi, Taksim Mitingi'ni düzenledi.
 
 
 
Hazırlayan: Burçin TÜRKOĞLU
 
>