Tarihte Bugün: Boksun asi adamı Mike Tyson

Tarihte+Bug%C3%BCn:+Boksun+asi+adam%C4%B1+Mike+Tyson
ABONE OL

Boks tarihinin karmaşık isimlerinden Mike Tyson, başarılı boks hayatında hatalarıyla daha çok söz ettirmiş ve başarısını gölgede bırakmıştır.ABD Güzellik Kraliçesi'ne tecavüz olayı ve rakibinin maç esnasında kulağını ısırarak koparması onun boksun en asi adamı lakabını almasına neden olmuştur. Mıke Tyson'un hayatı sizlerle...

Mike Tyson Kimdir?
 
30 Haziran 1966 tarihinde dünyaya gelen Michael Gerard Tyson, Müslüman olduktan sonra Malik Abdül Aziz adını almıştır.
 
Amerikalı boksör, 1.78 boyunda olduğu için yaptığı spora göre kısa kalmış ancak  bu durum daha çok sevilmesini sağlamıştır. Boks tarihinin en asi oyuncusu olarak tanımlanan Mike Tyson, ''Demir Mike'' lakabını almıştır. 
 
1985 yılı Mart ayında, profesyonellik hayatına başlayan Tyson'ın rakibini 1.rauntta 8.saniyede nakavtla yenmesi üzerine dünyanın en büyük boksörleri arasında adı geçmeye başladı. 1986 yılında Dünya Ağır Sıklet Şampiyonluğunu kazanan Tyson, en genç ağır siklet boks şampiyonu olmuştur.
 
1988 yılında hiç nakavt olmamış ve çenesinin aşırı sağlamlığı ile bilinen Larry Holmes Tyso  karşısında sadece 4 raunt dayanabildi. Yine aynı sene daha önce hiç nakavt olmamış Michael Spinks'e ilk rauntta nakavt eden Tyson, önemli başarılara imza atmıştır. 1990 yılında ise Buster Douglas ile yaptığı karşılaşma ile ilk galibiyetini almıştır.
 
 
Başarıları kadar sansasyonel hayatıyla da çok konuşulan Mike Tyson, 1990 yılında ABD Güzellik Kraliçesi'ne tecavüz olayından dolayı 3 yıl hapis yatmıştır. Hapiste yattığı bu dönemde Müslüman oldu ve Malik Abdülaziz adını aldı. Cezası bitip hapisten çıkınca yine rahat durmayan Tyson, bir barda çıkan kavga ile tekrar mahkemelik oldu. Dünya Boks Konseyi (WBC) ve Dünya Boks Birliği'nin (WBA) Ağır Siklet Şampiyonluğu unvanlarını elde etti, ancak bütün bu yaşanan yasa dışı olaylar onun 1996'da 1996'da Holyfield'a yenilerek WBA unvanını kaptırmasına neden oldu.
 
28 Haziran 1997 yılında kariyerinin en büyük hatalarından birisini yaptı ve Evander Hloyfield ile yaptığı unvan maçında rakibinin kulağını ısırarak kopardı. Bu olay sonucunda iki yıl men cezası alan Tyson'ın, Ohio eyaletinde ise ömür boyu boks yapması yasaklandı.
 
1999 yılında tekrar boks hayatına devam eden Tyson, 8 Haziran 2002 yılında Lennox Lewis ile Dünya Ağır Siklet Şampiyonası'nda karşılaştı. Bu maçta etkili olamayan Mike Tyson, sekizinci rauntta rakibine yenildi.
 
31 Temmuz 2004 tarihinde geri dönüş maçı yapmak isteyen Mike Tyson,  Louisville, Kentucky'de İngiliz Danny Williams ile karşılaşmaya gitti. İlk iki raunttu yenen Tyson, dördüncü rauntta Williams, Tyson'u nakavt etti. Maç sonunda ise Tyson'un tek bacakla dövüştüğü diğer bacağının bağlarında bir kopma olduğu açıklandı.
 
11 Haziran 2005 tarihinde Mike Tyson'un artık kariyerinin sonu gelmişti. Bütün boks dünyasını şok ederek, kariyerinde ilk defa,İrlandalı Kevin McBride ile yaptığı karşılaşmanın yedinci raundunda, ringden çekildi. Bu olay sonrası Tyson, ''Artık tükendim.Kalbimde boks yapma isteği kalmadı'' dedi.
 
 
28 Haziran tarihinde yaşanmış önemli olaylar;
 
1389 - I. Kosova Muharebesi: I. Murad önderliğindeki Osmanlı Ordusu ile Sırp Kumandanı Lazar Hrebelyanoviç önderliğindeki çok uluslu Balkan Ordusu arasında yapılan muharebe, Osmanlı Ordusu'nun galibiyeti ile sonuçlandı.
 
1763 - Macaristan'nın Komárom kentinde, 6.2 büyüklüğünde deprem oldu.
 
1838 - I. Victoria, 18 yaşında Birleşik Krallık tacını giydi. Kraliçe, 20 Haziran'da tahta çıkmıştı ve ülkesinin tarihinde en uzun süre saltanat süren hükümdar olacaktır.
 
1841 - Giselle balesinin prömiyeri, ilk kez Paris'teki "Théâtre de l'Académie Royale de Musique" tiyatrosunda yapıldı.
 
1862 - Tasviri Efkar gazetesi, Şinasi tarafından çıkarılmaya başlandı.
 
1894 - İşçi Bayramı, Amerika Birleşik Devletleri'nde resmi tatil olarak kabul edildi.
 
1895 - El Salvador, Honduras ve Nikaragua birleşerek, "Orta Amerika Birliği"ni kurdular.
 
1914 - Avusturya Arşidükü Franz Ferdinand ve karısı Sophia'nın, Gavrilo Princip adlı bir Sırp milliyetçisi tarafından öldürülmesi üzerine I. Dünya Savaşı başladı.
 
1919 - I. Dünya Savaşı sonunda, İtilaf Devletleri ile Almanya arasında Versay Barış Antlaşması imzalandı.
 
1921 - Kocaeli, İngiliz ve Yunan birliklerinden alınarak, tekrar Türk topraklarına geri katıldı.
 
1923 - Darülfünun, Mustafa Kemal'e "Fahri Müderrislik Şahadetnamesi" gönderdi.
 
1931 - İspanya'da genel seçimleri sosyalistler kazandı.
 
1933 - Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu oluşturuldu.
 
1938 - Chicora-Pensilvanya'da boş bir araziye 450 tonluk meteor düştü.
 
1940 - Romanya, Basarabya (bugünkü Moldova) bölgesini Sovyetler Birliği'ne bıraktı.
 
1948 - Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti, Komünist Bloku oluşturan Kominform'dan ihraç edildi.
 
1950 - Seul, Kuzey Kore birliklerince ele geçirildi.
 
1967 - İsrail, Doğu Kudüs'ü ele geçirdi.
 
1969 - Stonewall ayaklanmaları başladı.
 
2005 - Kanada, aynı cinsler arasında evliliği yasal kılan üçüncü ülke oldu.
 
2006 - Karadağ, Birleşmiş Milletler'e 192. üye ülke olarak kabul edildi.
 
2009 - Brezilya, 2009 FIFA Konfederasyonlar Kupası'nı kazandı.
 
2011 - Google, yeni sosyal ağ projesi Google+'ı duyurdu.
 
2011 - TBMM'de 24. dönemin ilk oturumunda ve yemin töreninde CHP ile BDP destekli bağımsızlar yemin etmediler.
 
2016 - İstanbul'daki Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde, silahlı ve bombalı intihar saldırısı gerçekleştirildi. Saldırı sonucunda, intihar saldırganları ile birlikte 45 kişi hayatını kaybetti, 239 kişi de yaralandı.
 
 
Hazırlayan: Burçin TÜRKOĞLU
>