SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Tarihte Bugün: Bilinmeyenleriyle 30 Ağustos Zafer Bayramı

Kurtuluş Savaşı'nın en önemli gayesi, Mîsâk-ı Millî sınırları içinde ülke bütünlüğünü tehlikeye sokabilecek her duruma karşı savaşmaktı. Büyük Taarruz ile, işgalci kuvvetlere son ve kesin darbeyi vurmak hedeflenmişti. 30 Ağustos Zafer Bayramı ilk ne zaman kutlandı?
Haber Giriş Tarihi: 30.08.2022 00:10
Haber Güncellenme Tarihi: 30.08.2022 00:10
https://www.abcgundem.com
kapak resmi

30 Ağustos Zafer Bayramı
 
I. Dünya Savaşı'ndan yenik çıkan Osmanlı İmparatorluğu'nun İtilaf Devletleri'nce işgali sonucunda Mîsâk-ı Millî sınırları içinde ülke bütünlüğünü tehlikeye sokabilecek her duruma karşı yürütülen siyasi ve askeri hareket olan Kurtuluş Savaşı'nda asıl hedef belliydi. Türk ordusu işgalci kuvvetlere son ve kesin darbeyi vurmak istiyordu. İşte tam da bunun için işgalci güçleri Anadolu'ndan atmak için gizli bir harekat planlandı. 
 
Büyük Taarruz veya Atatürk'ün başkomutanlığını yaptığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak da bilinen harekat kararını Mustafa Kemal Paşa haziran ayından almıştı. Hazırlıkları oldukça gizli olarak yürütülen taarruz,Ağustos'un 26'sını 27'sine bağlayan gece Afyon'da başlamış, Aslıhan civarında kuşatılan düşman birliklerinin Mustafa Kemal Paşa'nın bizzat idare ettiği Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde imha edilmesi ile Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanmıştı. Bu büyük zafer ülkemizde her sene 30 Ağustos'ta kutlanır.


 


30 Ağustos Zafer Bayramı Ne Zaman Kutlanmaya Başladı?
 
30 Ağustos Zafer Bayramı, ilk kez 1924 yılında Kütahya Dumlupınar'da Çal Köyü yakınlarında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal'in katıldığı bir törenle Başkummandan Zaferi adıyla kutlanmıştır.
 
1 Nisan 1926 tarihinde kabul edilen Zafer Bayramı Kanunu ile, Başkumandan Zaferi adını Zafer Bayramı olarak değiştirmiştir ve bu şekilde kutlanmaya başlamıştır. Kanunda, 30 Ağustos Başkumandan Muharebesi gününün Cumhuriyet ordu ve donanmasının Zafer Bayramı olduğu, her yıl dönümünde bu bayram gününün kara, deniz ve hava kuvvetleri tarafından kutlanacağı belirtilir.
 
1960 yıllarından itibaren ise 30 Ağustos Zafer Bayramı,daha kapsamlı ve katılımlı bir şekilde kutlanmaya başlamıştır. Ayrıca, uzun yıllar Genelkurmay Başkanı'nın tebrikleri kabul ettiği bir bayram olarak kutlanan Zafer Bayramı,Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Başkomutan sıfatıyla kutlamalara ev sahipliği yaptığı 2011 yılından itibaren değişmiştir.
 


Zafer Bayramı Kutlamaları
 
30 Ağustos günü, Türkiye'de resmî tatildir. Zafer Bayramı'nda başkent Ankara'da ve Ankara dışında gerçekleştirilen kutlama ve törenler, "Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği" ile düzenlenmiştir. 2012 yılında yenilenen[6] bu yönetmeliğe göre:
 
-Zafer Bayramı törenleri, Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürlüğünce, Genelkurmay Başkanlığıyla koordine edilerek yürütülür.
 
-Törenler 30 Ağustos günü saat 07.00’de başlar ve saat 24.00'te son bulur. Saat 12.00'de başkentte yirmi bir pâre top atışı yapılır.
 
-Cumhurbaşkanı Anıtkabir'i ziyaret ederek çelenk koyar; cumhurbaşkanlığında tebrikleri kabul edilir, törene katılanların ve halkın bayramı kutlanır. Zafer Bayramı resepsiyonu Cumhurbaşkanı tarafından verilir.
 
-Başkent dışında Atatürk anıt veya büstüne mülki idare amiri, garnizon komutanı ve belediye başkanı tarafından çelenk konulur. Mülki idare amiri makamında garnizon komutanı ve belediye başkanı ile birlikte tebrikleri kabul eder. Törene katılanların ve halkın bayramı kutlanır, İstiklal Marşı ile birlikte bayrak göndere çekilir. Tören geçişi mülki idare amiri, garnizon komutanı ve belediye başkanı tarafından şeref tribününden selamlanır. Zafer Bayramı resepsiyonu vali tarafından verilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar