Tarihte Bugün: Bıkmadan usanmadan yazan bir Tolstoy

Tarihte+Bug%C3%BCn:+B%C4%B1kmadan+usanmadan+yazan+bir+Tolstoy
ABONE OL

Dünyanın en önemli ve en çok yazan yazarların biriydi Tolstoy... Durumu iyi bir aileden gelmesine rağmen lüks hayatı hiç sevmedi ve bütün servetini köylüler için harcadı. Onları arasına girdi ve yoksul hayatı tam anlamıyla yaşadı.8 Kasım 1906 tarihinde Nobel Edebiyat Ödülü adaylığına karşı çıkan Rus edebiyatının büyük ismi Tolstoy kimdir...

Lev Tolstoy Kimdir?
 
Tam adı Lev Nikolayeviç Tolstoy olan Tolstoy 9 Eylül 1828 yılında dünyaya gelmiştir. Zengin bir aileye mensuptu Tolstoy. Rusya'nın Tula şehrinde bulunan Yasnaya Polyana adlı konakta dünyaya geldi.
 
Çocukluğundan itibaren gerçekleri merak edip, gerçeklerin peşindne koşan Tolstoy kendisini geliştirmeyi başarmış ve Fransızcasını ilerletmişti. Voltaire ve J.J.Rousseau'yu aokumuş ve bu iki yazarın etkisinde kalmıştı.
 
İlk eseri Çocukluk'tu ve bu serini yoksul köylüler arasında kalarak yazmıştı. Bir süre sonra orduya girdi ve Kafkasya'ya gitti. Kafkasya'da halkın yoksululluğundan etkilenmiş ve ilk gerçekci eserlerini ele almıştır. 
 
 
Askerlik görevinden bir süre sonra Petersburg'a giden Tolstoy, bu dönemi oldukça sakin geçirdi. Burada bir kısım eserlerini yazan Tolstoy içib birşeyler hep eksik kaldı. Aradığını bulamadı. Yazıyordu yazmasına ama eksik kalıyordu...
 
Aradığını bulmak isteyen Tolstoy, Batı Avrupa ülkelerinde uzun bir gezintiye çıktı. Almanya, Fransa ve İsviçre'de dolaştı. Lüks hayatı sevmeyen yazar, köyünde bir okul kurarak huzuru aramaya çalıştı.
 
1862 yılında Sophie Behrs ile evlendi ve bu evlilikten 13 tane çocuğu oldu. Bu çocuklardan 3'ü bebek iken, biri 5, diğeri de henüz 7 yaşlarında iken öldü. Bu dönemde dünyaca ünlü eserleri 'Savaş ve Barış' ile 'Anna Karenina'yı yazdı.
 
 
Halkın yoksul olması Tolstoy'u büyük üzüntüye sokuyordu. Bu nedenle bütün servetini yoksullar için harcadı. Her haliyle onlar gibi yaşamaya başladı. Kaba saba giyiniyor, giydiği her elbiseyi kendisi dikiyordu. Değişmeyen tek tarafı bıkıp usanmadan yazmasıydı. "Kroyçer Sonat", "Efendi ile Uşak", "Karanlıkların Gücü", "İman nedir", "İnciler", "Kilise ve Devlet", "İtiraflarım" hep bu yılların ürünleridir.
 
Eserlerinde Ne Anlatır?
 
Tolstoy, eserlerinde insanlığın çeşitli meselelerine değinir ve sanat ve fikir değeri vardır. Kendi ülkesinin toplumsal siyasal çalkantılarını, halkının yaradılışını, yaşayışını büyük bir ustalıkla yansıtmıştır.
 
Köylünün arkasında olan bütün servetini onlar için harcayan, tam anlamıyla onlar gibi yaşayan Tolstoy, arkasında birçok eser bırakarak 82 yaşındayken Astapova'da tren istasyonunda zatürreden öldü. 
 
Bazı Eserleri
 
Hazin Bir Evliliğin Romanı
Çocuklukluğum
İlk Gençlik
Gençlik
Sivastopol Serisi
Kazaklar
Savaş ve Barış
Ivan Ilyiç'in Ölümü
Anna Karenina
Kroyçer Sonat
Diriliş
Hacı Murat
Sergi Baba
Efendi İle Uşağı
Kadının Ruhu
 
 
8 Ekim tarihinde yaşanmış önemli olaylar;
 
451 - Hristiyanlıktaki önemli doktriner ayrılıkların tartışıldığı "Konsil"lerin 4.sü Kalkedon (Kadıköy) Konsili toplandı.
 
1480 - Moskova büyük prensi III. İvan, Uğra Çarpışması'nı kazanarak ülkesini Altın Orda (Tatar) egemenliğinden kurtardı.
 
1600 - San Marino'da geçerliliği hâlen büyük ölçüde devam eden Anayasa kabul edildi.
 
1690 - Belgrad, II. Süleyman tarafından iki yıllık aranın ardından geri alınarak, yeniden Osmanlı egemenliğine girdi.
 
1804 - Fransız Sömürgeciliğine isyan eden kölelerin (Haiti Devrimi) lideri Jean-Jacques Dessalines, kendisini Haiti İmparatoru I. James ilan etti.
 
1838 - Osmanlı-İngiliz Ticaret Antlaşması (Baltalimanı Antlaşması), Kraliçe Viktorya tarafından onaylandı.
 
1862 - Otto von Bismarck, Prusya Dış İşleri Bakanı oldu.
 
1871 - Tarihe "Büyük Chicago Yangını" olarak geçen felakette, şehrin tamamına yakını yandı.
 
1978 - Bahçelievler katliamı: Ankara, Bahçelievler'de 7 TİP'li öğrenci öldürüldü.
 
1980 - Bob Marley son konserini bayıldığı için tamamlayamadı, daha sonra kanser olduğu açıklandı.
 
1982 - Komünist Polonya yönetimi, Solidarnosc (Dayanışma Sendikası) ve diğer işçi sendikaları yasaklandı.
 
1987 - 24. Altın Portakal Film Festivali sonuçlandı. Altın Portakal'ı Yavuz Turgul'un yönettiği Muhsin Bey filmi aldı. En iyi erkek oyuncu Şener Şen, en iyi kadın oyuncu Türkân Şoray seçildi.
 
1991 - Hırvatistan, Yugoslavya'dan ayrıldığını ilan etti.
 
1993 - Gürcistan, Bağımsız Devletler Topluluğu'na (BDT) katıldı.
 
1997 - Kuzey Kore'de Kim Jong-il, babası Kim Il-sung'un 1994'teki ölümünün ardından Kore İşçi Partisi genel sekreteri seçildi.
 
1998 - Nobel Edebiyat Ödülü Portekizli yazar Jose Saramago'ya verildi.
 
2001 - İki motorlu bir Cessna ile bir yolcu uçağı Milano'da kalkış sırasında yoğun sis nedeniyle çarpıştı; 118 kişi öldü.
 
2002 - Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi altı ülke Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü adında bir askeri ittifak kurdu.
 
2005 - 7,6 büyüklüğündeki Keşmir depreminde (Pakistan) yaklaşık 75.000 kişi öldü, 106.000 kişi yaralandı.
 
 
 
Hazırlayan:Burçin TÜRKOĞLU
>