Tarihte Bugün: Agatha Christie Kimdir?

Tarihte+Bug%C3%BCn:+Agatha+Christie+Kimdir?
ABONE OL

İngiliz yazar Agatha Christie, polisiye edebiyatının en önemli isimlerinden biridir. Yazdığı dedektif romanlarıyla tanınan yazar, dedektif Hercule Poirot karakterinin yaratıcısıdır. Edebiyat hayatı, gizemli kayboluşu, polisiye romanları ve kişiliği... Agatha Christie Kimdir?

 
Agatha Christie Kimdir?
 
15 Eylül 1890 yılında dünyaya gelen Agatha Christie'nin tam adı Agatha Mary Clarissa Miller Christie Mallowan'dır. İngilzi edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Agatha Christie erken yaşta babasını kaybetmiş ve annesi tarafından evde yalnız eğitilmiştir.
 
Dedektif Hercule Poirot karakterinin yaratıcı olan Agatha Christie, küçük yaşta öykü yazmaya başlamıştır. Henüz 16 yaşındayken şan eğitimi için Paris'e gönderildi, ancak kısa sürede bundan vazgeçti.
 
Agatha Christie, dislektik hastasıydı, ancak buna rağmen öykü ve roman okumasını çok seviyordu. Ciddi anlamda ilk edebi denemeleri, duygusal konuları ele alan öyküler oldu.
 
Tarihler 1914'ü gösterdiğinde pilot albay Archibald Christie ile evlendi ve yeniden Fransa’ya gitti. Burada vakit geçirmek için dedektif öyküleri okudu. Bu durum, onu daha iyilerini yazabileceği düşüncesini yönlendirdi ve ilk polis romanı olan The Mysterous Affair at Styles’ı (Styles’daki Esrarengiz Olay) yazdı. Agatha Christie'nin ilk Hercule Poirot'lu olan bu romanı ilk başta çeşitli yayınevlerinden geri çevrildi. Daha sonra ise, Bodley Head Yayınevi tarafından kabul edildi.
 
 
Gizemli Kayboluş
 
1926 yılında yazar Agatha Christie yaklaşık 11 gün boyunca kayboldu. Arabası bir göl kenarında ağaca çarpmış şekilde bulundu. Bavulları etrafa saçılmıştı ancak kendisi ortada yoktu. Aradan geçen bir süre sonra ise ortaya çıktıysada konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmadı. Bu olayın kaza süsü verilmiş bir senaryo olduğu düşünülür. Kimilerine göre ise Agatha Christie geçici hafıza kaybına uğramıştır. Bir iddiaya göre ise Agatha Christie kocasının sevgilisini öldürme planları yapmıştır.
 
Eserleri
 
Agatha Christie, 80 dedektif romanı ve West End tiyatrolarında sahnelenen oyunlar yazmıştır. Hercule Poirot, yazarın en önemli karakteridir. Christie'nin en ünlü ve uzun süreli karakteri olan Hercule Poirot, 33 romanda ve 54 kısa öyküde yer almıştır.Hercule Poirot, zekası, espri yeteneği, keskin gözlemciliği ve Avrupalı nezaketi ile dikkat çeken Belçikalı bir dedektiftir. Cinayetleri “küçük gri hücreler” dediği beynini kullanarak çözmesi ve bu arada da İngiliz yüksek sınıfının özel yaşamının saklı yönlerini ortaya dökmesi ile tanınır. 
 
 
Başka bir dedektif karakter ise Miss Marple idi. Miss Marple sevimli, yaşlı ve amatör bir dedektifdi. Bu karakterde oldukça tutuldu.
 
Eserleri oldukça beğenilen Agatha Christie'nin  On Küçük Zenci ise polis romanının klasikleri arasındadır. Agatha Christie, İngiliz töre romanı geleneğinde yazdığı polis romanları ile dünya edebiyatında kendine özgü bir yerin sahibi olmuştur.
 
1971 yılında, İngiltere'nin en yüksek onur unvanı olan Britanya İmparatorluğu Kadın Komutanı unvanını alan Agatha Christie, 12 Ocak 1976 tarihinde yaşama veda etmiştir.
 
 
Romanları
 
Ölüm Sessiz Geldi
Gizli Düşman
Dersimiz Cinayet
Kahverengi Elbiseli Adam
Köşkteki Esrar
Roger Ackroyd Cinayeti
Büyük Dörtler
Mavi Tren'in Esrarı
Yedilerin Gizemi
Ölüm Çığlığı
Sittaford Malikanesi'nin Gizemi
Son Evdeki Tehlike
Lord Edgware'yi Kim Öldürdü
Doğu Ekspresi'nde Cinayet
Neden Evans'a Sormadılar?
Üç Perdelik Cinayet
Ölüm Diken Üstünde
Cinayet Alfabesi
Gece Gelen Ölüm
Briç Masasında Cinayet
Sessiz Tanık
Nil'de Ölüm
Ölümle Randevu
Noel'de Cinayet
Zehiri Kim Verdi
On Küçük Zenci
Esrarengiz Sanık
 
15 Eylül tarihinde yaşanmış önemli olaylar;
 
1656 - Köprülü Mehmed Paşa sadrazamlığı kabul etti.
 
1821 - Kosta Rika İspanya'dan ayrıldı.
 
1821 - Guatemala bağımsızlığını ilan etti.
 
1910 - Osmanlı Sosyalist Fırkası kuruldu.
 
1916 - Somme Muharebesi: Savaşta ilk tank, İngiliz birlikleri tarafından, I. Dünya Savaşı sırasında, Fransa'nın Somme yöresinde kullanıldı.
 
1917 - Başbakan Aleksandr Kerenski, Rusya'da cumhuriyet ilan etti.
 
1918 - Nuri Paşa ve Mürsel Bakü komutasındaki Osmanlı, Azeri, ve Dağıstan birliklerinden oluşan Kafkas İslam Ordusu, Bakü Muharebesi sonucunda Bakü'yü Rus ve Ermeni işgalinden kurtararak şehirde Osmanlı bayrağını dalgalandırdı.
 
1923 - Türkiye'de ilk yüzme yarışı, Galatasaray Kulübünce İstanbul-Büyükada'da düzenlendi.
 
1927 - Eskişehir Bankası kuruldu.
 
1928 - İskoç bakteriyolog Alexander Fleming, pek çok zararlı bakteriyi yok edebilen küfü bularak, penicillium notatum adını verdi.
 
1929 - Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği'nin ilk sergisi Ankara'da açıldı.
 
1944 - II. Dünya Savaşı sırasında, Büyük Britanya savaşının en önemli gününde Kraliyet Hava Kuvvetleri 185 Alman uçağını düşürdüler.
 
1949 - Seçimleri kazanan Konrad Adenauer, Batı Almanya'nın ilk şansölyesi oldu.
 
1955 - Türk Parasının Kıymetini Koruma hakkındaki kararname yürürlüğe girdi.
 
1961 - Yassıada Mahkemesi, kapatılan DP'nin 15 üyesi hakkında ölüm, 32 üyesi hakkında müebbet hapis cezası verildiğini açıkladı.
 
1962 - Maltepe Ortaokulu açıldı.
 
1963 - Ahmed Bin Bella, Cezayir'in ilk devlet başkanı oldu.
 
1966 - Saraybosna'da düzenlenen Balkan Oyunları'nda, maraton dalında İsmail Akçay Balkan Şampiyonu, Hüseyin Aktaş ise ikinci oldu.
 
1975 - Beyrut'ta Hristiyan ve Müslümanlar arasında iç savaş başladı.
 
1975 - Pink Floyd'un "Wish You Were Here" albümü piyasaya çıktı.
 
1980 - 12 Eylül Askeri darbesini izleyen günlerde, grev ve lokavtlar kaldırıldı; işçiler işbaşı yaptı, belediye başkanları görevlerinden alınmaya başladı, yerlerine çoğunlukla subaylar atandı, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Milliyetçi İşçi Sendikaları Konfederasyonu (MİSK) ve Hak-İş'in bankalardaki paraları bloke edildi, sendika yöneticileri ile iş yeri temsilcileri teslim olmaya başladı.
 
1982 - İsrail, Beyrut'u işgal etti.
 
2002 - Manisa Etnografya ve Arkeoloji Müzesi soyuldu. Soygunda, Helenistik döneme ait Marsyas ve Roma dönemine ait Eros heykelleri çalındı.
 
 
 
Hazırlayan:Burçin TÜRKOĞLU
>