Tarihte Bugün: 30 Ağustos Zafer Bayramı

Tarihte+Bug%C3%BCn:+30+A%C4%9Fustos+Zafer+Bayram%C4%B1
ABONE OL

Kurtuluş Savaşı'nın en önemli gayesi, Mîsâk-ı Millî sınırları içinde ülke bütünlüğünü tehlikeye sokabilecek her duruma karşı savaşmaktı. Büyük Taarruz ile, işgalci kuvvetlere son ve kesin darbeyi vurmak hedeflenmişti.

 

30 Ağustos Zafer Bayramı
 
I. Dünya Savaşı'ndan yenik çıkan Osmanlı İmparatorluğu'nun İtilaf Devletleri'nce işgali sonucunda Mîsâk-ı Millî sınırları içinde ülke bütünlüğünü tehlikeye sokabilecek her duruma karşı yürütülen siyasi ve askeri hareket olan Kurtuluş Savaşı'nda asıl hedef belliydi. Türk ordusu işgalci kuvvetlere son ve kesin darbeyi vurmak istiyordu. İşte tam da bunun için işgalci güçleri Anadolu'ndan atmak için gizli bir harekat planlandı. 
 
Büyük Taarruz veya Atatürk'ün başkomutanlığını yaptığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak da bilinen harekat kararını Mustafa Kemal Paşa haziran ayından almıştı. Hazırlıkları oldukça gizli olarak yürütülen taarruz,Ağustos'un 26'sını 27'sine bağlayan gece Afyon'da başlamış, Aslıhan civarında kuşatılan düşman birliklerinin Mustafa Kemal Paşa'nın bizzat idare ettiği Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde imha edilmesi ile Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanmıştı. Bu büyük zafer ülkemizde her sene 30 Ağustos'ta kutlanır.
 
 
30 Ağustos Zafer Bayramı Ne Zaman Kutlanmaya Başladı?
 
30 Ağustos Zafer Bayramı, ilk kez 1924 yılında Kütahya Dumlupınar'da Çal Köyü yakınlarında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal'in katıldığı bir törenle Başkummandan Zaferi adıyla kutlanmıştır.
 
1 Nisan 1926 tarihinde kabul edilen Zafer Bayramı Kanunu ile, Başkumandan Zaferi adını Zafer Bayramı olarak değiştirmiştir ve bu şekilde kutlanmaya başlamıştır. Kanunda, 30 Ağustos Başkumandan Muharebesi gününün Cumhuriyet ordu ve donanmasının Zafer Bayramı olduğu, her yıl dönümünde bu bayram gününün kara, deniz ve hava kuvvetleri tarafından kutlanacağı belirtilir.
 
 
1960 yıllarından itibaren ise 30 Ağustos Zafer Bayramı,daha kapsamlı ve katılımlı bir şekilde kutlanmaya başlamıştır. Ayrıca, uzun yıllar Genelkurmay Başkanı'nın tebrikleri kabul ettiği bir bayram olarak kutlanan Zafer Bayramı,Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Başkomutan sıfatıyla kutlamalara ev sahipliği yaptığı 2011 yılından itibaren değişmiştir.
 
Zafer Bayramı Kutlamaları
 
30 Ağustos günü, Türkiye'de resmî tatildir. Zafer Bayramı'nda başkent Ankara'da ve Ankara dışında gerçekleştirilen kutlama ve törenler, "Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği" ile düzenlenmiştir. 2012 yılında yenilenen[6] bu yönetmeliğe göre:
 
-Zafer Bayramı törenleri, Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürlüğünce, Genelkurmay Başkanlığıyla koordine edilerek yürütülür.
 
-Törenler 30 Ağustos günü saat 07.00’de başlar ve saat 24.00'te son bulur. Saat 12.00'de başkentte yirmi bir pâre top atışı yapılır.
 
-Cumhurbaşkanı Anıtkabir'i ziyaret ederek çelenk koyar; cumhurbaşkanlığında tebrikleri kabul edilir, törene katılanların ve halkın bayramı kutlanır. Zafer Bayramı resepsiyonu Cumhurbaşkanı tarafından verilir.
 
-Başkent dışında Atatürk anıt veya büstüne mülki idare amiri, garnizon komutanı ve belediye başkanı tarafından çelenk konulur. Mülki idare amiri makamında garnizon komutanı ve belediye başkanı ile birlikte tebrikleri kabul eder. Törene katılanların ve halkın bayramı kutlanır, İstiklal Marşı ile birlikte bayrak göndere çekilir. Tören geçişi mülki idare amiri, garnizon komutanı ve belediye başkanı tarafından şeref tribününden selamlanır. Zafer Bayramı resepsiyonu vali tarafından verilir.
 
 
30 Ağustos tarihinde yaşanmış önemli olaylar;
 
1071 - Malazgirt zaferi'nin ardından Alparslan'ın komutasındaki Türkler, Anadolu'ya girmeye başladı.
 
1908 - Hicaz Demiryolu açıldı.
 
1914 - Alman İmparatorluğu Sahil Topçu Müfrezesi, Çanakkale Boğazı’nın her iki yakasındaki istihkâmlarda göreve başladı. Bu istihkâmların komutasına Alman Amiral Von Usedom atandı.
 
1930 - Ankara-Sivas demiryolu hattı ve Sivas İstasyonu, Başbakan İsmet Paşa'nın konuşmasıyla hizmete açıldı.
 
1937 - Atatürk'ün manevi kızı Sabiha Gökçen'e, 1935'te girdiği Eskişehir Hava Mektebi'nde, "Tayyareci Diploması" verildi.
 
1937 - Van Gölü'nde ilk vapur seferi yapıldı.
 
1941 - Alman Ordusu, Neva Nehri'ne ulaştı ve Leningrad'ın son demiryolu bağlantısını keserek, Leningrad Kuşatması'nın ilk aşamasını gerçekleştirdi. 8 Eylül 1941 tarihinde ise, kentin son kara bağlantısının kesilmesiyle 872 gün sürecek olan kuşatma başladı.
 
1952 - Erzurum'da Aziziye Anıtı açıldı.
 
1955 - Londra Konferansı'nda, "Kıbrıs Sorunu" ele alındı. İngiltere Kıbrıs'ta üçlü bir yönetim önerdi. Yunanistan ise ada halkının geleceğini kendinin belirlemesini istedi. Toplantıya Türkiye'den Dışişleri Bakan Vekili Fatin Rüştü Zorlu katıldı.
 
1963 - Küba füze krizinin ardından, Sovyetler Birliği (Kremlin) ile ABD (Beyaz Saray) arasında doğrudan görüşmeyi sağlayacak "Kırmızı telefon" hattı devreye girdi.
 
1971 - İstanbul Televizyonu deneme yayınlarına başladı.
 
1974 - BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs'taki çarpışmalar yüzünden evlerini terk edenlerin güven içinde geri dönmelerine izin verilmesini öngören Fransa, İngiltere, Avusturya ortak karar tasarısını oy birliğiyle kabul etti.
 
1977 - Orgeneral Kenan Evren, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı.
 
1981 - İran Devlet Başkanı Muhammed Ali Recai ve Başbakan Muhammed Cevad Bahomar bombalı saldırı sonucu öldürüldü.
 
1985 - Uluslararası Af Örgütü, BM İnsan Hakları Komisyonu'na bir rapor gönderdi. Raporda, Bulgaristan'da Türk azınlığa karşı girişilen Bulgarlaştırma kampanyasına son verilmesi istendi.
 
1988 - Irak Ordusu'ndan kaçan binlerce Kürt Türkiye sınırına yığılmıştı. Hükûmet, sınırları açmaya karar verdi ve Kürtler Hakkâri'nin Çukurca ve Uludere ilçelerine sığındı.
 
1992 - Güvenlik güçleri ile İran'dan Türkiye'ye giren 300 kadar PKK militanı çatıştı; 100 militan ve 10 güvenlik görevlisi öldü.
 
1995 - NATO, Bosnalı Sırplara karşı hava harekatı başlattı. Kararlı Güç Harekatı, II. Dünya Savaşı'ndan beri Avrupa'daki en yoğun bombardımanlardan biri oldu.
 
 
Hazırlayan:Burçin TÜRKOĞLU
>