Tarihte Bugün: 160 yıllık ömür: Zaro Ağa

Tarihte+Bug%C3%BCn:+160+y%C4%B1ll%C4%B1k+%C3%B6m%C3%BCr:+Zaro+A%C4%9Fa
ABONE OL

Ölüm insana soğuk gelen kelimedir. Bu nedenle kimse ölümü tatmak istemez. Kiminin erken kiminin daha geç gittiği bu dünyada Zaro Ağa, 160 yıl kalmayı başarmış bir isimdir. Dünyanın en uzun yaşayan insanları arasına ismini yazdırmış olan Zaro Ağa, uzun yaşamı ve hikayesi ile sizlerle...

Zaro Ağa Kimdir?
 
Kesin olarak bilinmesede 1774/1777 tarihleri arasında Bitlis'te dünyaya geldiği düşünülmektedir. 18.yy sonlarında İstanbul'a giderek  Selimiye Kışlası, Beşiktaş, Ortaköy Camii ve Tophane Nusretiye Camii inşaatlarında çalışmış olan Zaro Ağa, hayatı boyunca 10 Osmanlı padişahı, 28 sadrazam, 1 cumhurbaşkanı, 5 başbakan görmüş, 6 savaşa katılmıştır.
 
Bazı kaynaklarda yer alan bilgilere göre 29 kez evlenen Zaro Ağa'nın beşi kız sekizi erkek 13 çocuğu ve 29 torunu vardır. Elli yaşlarında uzun yıllar boyunca İstanbul Hamal Topluluğu'nun başında kalan Zaro Ağa, daha sonra belediye şehreminiliğine getirilmiş ve bu görevi ölümüne kadar sürdürmüştür. Son zamanlarını İstanbul'da geçiren Zaro Ağa, ölümüne yakın zamanlarda kapıcılık yapmıştır.
 
 
Uzun yaşamı ile dünya basınında da oldukça dikkat çeken Zaro Ağa,1925'te İtalya'yı, 1930'da alkol karşıtı bir derneğin daveti üzerine Yunanistan'dan hareket ederek Amerika'yı, 1931'de İngiltere'yi ziyaret etmiştir.
 
Uzun yaşantısı ile dikkat çekileceği düşünülerek, tek parti döneminde, Milli İktisat ve Tasarruf Cemiyeti marifeti ile bir reklam kampanyası organize edilerek Zaro Ağa'dan istifade edilmiştir. Bir yüzünde Zaro Ağa'nın iki kadın ortasında duran resmi diğer yüzünde ise “Kim Zaro Ağa gibi Türk üzümü ve fındığı yerse zeytinyağı ve İzmir inciri ile sindirim sistemini harekete geçirirse onun gibi bu yaşta sağlıklı olur.” ibaresi bulunan kartpostallar Macaristan’da dört dile çevrilerek tüm dünyaya dağıtılmıştır.
 
 
160 yıllık uzun yaşam 29 Haziran 1934 tarihinde sona erdi ve Zaro Ağa Şişli Eftal Hastanesi'nde vefat etti. Oldukça uzun yaşam sürmesine rağmen, öldükten sonra yapılan otopside tüberküloz, kalp büyümesi, beyinde damar tıkanıklığı ve üç böbreklilik gibi rahatsızlık görülmüştür.
 
 
29 Haziran tarihinde yaşanmış önemli olaylar;
 
1868 - Namık Kemal ve Ziya Paşa tarafından Yeni Osmanlılar Cemiyeti'nin yayın organı olarak düşünülen Hürriyet gazetesi, Londra'da yayınlanmaya başlandı.
 
1871 - İlk sendikacılık yasası, Birleşik Krallık Parlamentosunda onaylandı.
 
1880 - Fransa, Tahiti'yi topraklarına kattı.
 
1923 - Fenerbahçe, İşgal Kuvvetleriyle oynadığı "General Harrington Kupası"nı kazandı.
 
1925 - Diyarbakır İstiklal Mahkemesi'nce idama mahkûm edilen Şeyh Said ile adamları idam edildi.
 
1933 - Sivas-Erzurum Demiryolunun inşasına başlanıldı.
 
1939 - Hatay Devleti Meclisi, oy birliğiyle Türkiye'ye katılma kararı aldı.
 
1954 - Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası kuruldu.
 
1956 - Amerikalı oyun yazarı Arthur Miller ile aktris Marilyn Monroe, Londra'da evlendiler.
 
1958 - NASA kuruldu.
 
1982 - Aşırı sıcak yüzünden İstanbul'da 7 kişi öldü.
 
1982 - İsrail, Lübnan'ı işgal etti. İsrail Başbakanı Menahem Begin, Filistinli gerillaların Beyrut'tan ayrılmasına izin verdi.
 
1982 - Stratejik Silahların Sınırlandırılması (START I) görüşmeleri Cenevre'de başladı.
 
1984 - Türkiye ile Sovyetler Birliği arasında karma ekonomik protokol imzalandı.
 
1986 - Arjantin, Batı Almanya'yı 3-2 yenerek Dünya Futbol Şampiyonu oldu.
 
1986 - Atina'da yayımlanan Mesimyrini gazetesinde yer alan bir yazıda, Batı Trakya Türkleri'nin dağıtılması ve Batı Trakya'da ne kadar Türk varsa gitmesi istendi.
 
1987 - Cem Karaca, dönemin Başbakanı Turgut Özal'ın desteğiyle yurda döndü.
 
2002 - Türkiye, 2002 FIFA Dünya Kupası'nda 3. oldu.
 
2008 - 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası finalinde; İspanya, Almanya'yı yenerek Avrupa şampiyonu oldu.
 
2011 - TFF, Ankaraspor'un ihraç kararını kaldırarak liglere geri dönmesini sağladı.
 
 
Hazırlayan: Burçin TÜRKOĞLU
>