Tarihte Bugün: 11 Eylül Saldırıları

Tarihte+Bug%C3%BCn:+11+Eyl%C3%BCl+Sald%C4%B1r%C4%B1lar%C4%B1
ABONE OL

11 Eylül 2001 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'ne uçak saldırısı düzenlendi. Saldırıyı Usame bin Ladin üstlendi ve bu durum batılı devletlerin Müslümanlara karşı nefret duymasına neden oldu. Binlerce kişinin öldüğü, 11 Eylül saldırıları sizlerle...

 
11 Eylül Saldırıları
 
11 Eylül 2001 tarihinde, dünya medyasında 'medeniyetler çatışması' olarak yorumlanan ve yaşanan olay neticesinde batılı devletlerin Müslümanlara karşı nefret suçlarında artış gösteren 11 Eylül saldırıları meydana geldi. 
 
11 Eylül günü,Amerika Birleşik Devletleri'nde iç sefer gerçekleştiren dört yolcu uçağı, el-Kaide üyesi 19 kişi tarafından kaçırıldı.American Airlines'ın 11 sefer sayılı uçuşu ile United Airlines'ın 175 sefer sayılı uçuşu,  New York'ta bulunan Dünya Ticaret Merkezi'nin sırasıyla kuzey ve güney kulelerine çarptı. 
 
 
2 saat süren saldırı neticesinde 110 katlı iki binada çöktü. Daha sonra ise kaçırılan,American Airlines'ın 77 sefer sayılı uçuşu,Virginia eyaletine bağlı Arlington County'de yer alan Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı karargâhı Pentagon'a çarptı. Bu saldırı neticesinde de binanın batı cephesi yıkıldı. 
 
Dördüncü uçak olan United Airlines'ın 93 sefer sayılı uçuşu Washington, DC'yi hedeflemişti. Ancak, uçaktaki yolcuların müdahale etmesi sonucunda uçak, Pensilvanya eyaletindeki Shanksville yakınlarına düştü.
 
ABD'de düzenlenen bu uçak saldırıları neticesinde, 19 hava korsanı ve 227 kişi de dahil olmak üzere 2.996 kişi hayatını kaybetti.
 
Saldırıyı El-Kaide üstlendi
 
ABD, yaşanan bu durumun kim tarafından yapıldığını öğrenmek istedi. Harekete geçen FBI, araştırmaları sonucunda saldırının  Usame bin Ladin'in liderliğindeki el-Kaide ile bağlantılı olduğunu belirledi. Ancak, Usame bin Ladin, saldırıdan bir kaç gün sonra açıklama yaprak hakkındaki suçlamaları reddetti. 
 
Tarihler 2004'ü gösterdiğinde ise, bir video yayınlayan Usame bin Ladin, saldırıyı üstlendi.
 
Bu yaşanan olay, başka bir olaylar zincirinin kapısını araladı. ABD, Terörizmle Savaş adı verilen bir kampanya başlatıldı ve bir süre sonra, bin Ladin'in yaşadığı ve Taliban'ın koruması altında el-Kaide'nin etkin olarak faaliyet gösterdiği Afganistan'a karşı, birçok ülkenin de desteklediği savaşa girişildi.
 
Saldırıyı üstlenen Usame bin Ladin ise, Mayıs 2011 yılında ABD kuvvetleri tarafından düzenlenen operasyonla öldürüldü.
 
11 Eylül saldırıları, başta ABD olmak üzere batılı devletlerde Müslümanlara karşı işlenen nefret suçlarında büyük artış görüldü. Ayrıca, yaşanan saldırılar sinema filmine aktarıldı. İlk film United 93 adlı film 1 Eylül 2006'da vizyona girmiştir.
 
 
11 Eylül tarihinde yaşanmış önemli olaylar;
 
1526 - Osmanlı Ordusu'na bağlı birlikler Macaristan Krallığı'nın başkenti Budin'e girdi.
 
1853 - Elektrikli telgraf ilk kez kullanıldı.
 
1855 - Osmanlı Ordusu, müttefikleriyle beraber Sivastopol'a girdi.
 
1919 - Sivas Kongresi’nin 8. Umumi toplantısında 'İrâde-i Milliye' adıyla bir gazetenin çıkarılmasına karar verildi.
 
1919 - Anadolu ve Rumeli Müdafaai Hukuk Cemiyeti, Sivas Kongresi'nin son günü kuruldu.
 
1919 - Amerikan Deniz Piyadeleri Honduras'ı işgal etti.
 
1922 - Türk Kurtuluş Savaşı: Türk Ordusu, Yunan İşgali altındaki Bursa'ya girdi.
 
1926 - Ankara otomatik telefon santrali işletmeye açıldı.
 
1941 - Van Gölü ve çevresinde deprem: 194 kişi öldü, 36 köy tamamen yıkıldı.
 
1944 - Türkiye, Mihver devletlerinden gelebilecek sığınmacılara karşı sınırlarını kapattı.
 
1954 - Ankara'da Kıbrıs Türktür Komitesi kuruldu.
 
1957 - Ankara'da sağanak yağış sele yol açtı; Bent Deresi taştı, 133 kişi sele kapılarak öldü.
 
1973 - Şili'nin ilk sosyalist Başkanı Salvador Allende, Pinochet önderliğindeki ordu tarafından devrildi. Darbe sırasında Allende öldürüldü.
 
1980 - Şili'de yapılan referandumda, General Augusto Pinochet'nin görev süresi 8 yıl uzatıldı.
 
1992 - TEMA (Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı) Hayrettin Karaca ve Nihat Gökyiğit tarafından kuruldu.
 
1994 - Devrimci-Sol örgütünün firari lideri Dursun Karataş, Fransa'da yakalandı.
 
1994 - İstanbul DGM, Cumhuriyet gazetesini kapattı. 
Gazetenin terörle mücadele yasasına aykırı yayın yaptığı ileri sürüldü.
 
1996 - Eski Devlet Bakanı Ayvaz Gökdemir'in üç kadın Avrupalı parlamentere "fahişe" demesiyle ilgili yargılama sonuçlandı. Gökdemir 500 milyon lira tazminat ödemeye mahkûm oldu.
 
2012 - Kuzey Kore'de yer alan ve ülkedeki birçok yapının minyatür şeklinde kopyalarını barındıran Pyongyang Folklor Parkı'nın açılışı yapıldı.
>