Taliban'ın planı deşifre oldu

ABD’nin geride bıraktığı milyarlarca dolarlık silahları ele geçiren Taliban’ın planı deşifre oldu. Taliban’ın maddi kaynak oluşturmak için ABD zırhlılarını Pakistan sınırına naklettiği ortaya çıktı.

Taliban%E2%80%99%C4%B1n+plan%C4%B1+de%C5%9Fifre+oldu
ABONE OL
DÜNYA, günlerdir Afganistan’dan gelen gelişmeleri konuşuyor. Zira Taliban 10 gün içinde ülkenin başkenti Kabil’e girdi ve ülkenin büyük bir bölümünde kontrolü sağladı. Kabil’deki tahliye faaliyetleri sürerken, ABD’nin eğittiği ve teçhizat sağladığı Afgan güvenlik güçlerinin çekilmesiyle Taliban’ın milyarlarca dolar değerindeki Amerikan askeri teçhizatını ele geçirdiği tahmin ediliyordu. Taliban’ın bu silahlar ile ne yapacağı günlerdir tartışılıyor, konu ile ilgili pek çok senaryo üzerinde duruluyordu. Bölgeden gelen son görüntüler ile Taliban’ın planı deşifre oldu.
 
SÖZ konusu görüntülerde onlarca ABD zırhlısının satılmak üzere Pakistan’a nakledildiği görülüyor. Uzmanlar Taliban’ın maddi kaynak yaratmak için bu adımı attığının altını çizerken, bu hamlenin pek çok terör örgütünün ABD silahlarına erişim sağlaması anlamına gelebileceği konusunda da uyarıyor. The Mirror gazetesine açıklamalarda bulunan adı açıklanmayan bir kaynak, “Taliban’ın artık kaçan Afgan Ordusu’ndan arta kalan ve Amerikalılar tarafından kendilerine bağışlanan o kadar çok silahı var ki, şimdi onları ihraç ediyorlar” dedi. 
 
Hangi silahlar var?
 
* ABD basınında yer alan haberlere göre, 4 yıl önce ABD, Afgan kuvvetlerine 208 uçak ve 4,700 Humvee de dahil olmak üzere 75.000 araç verdi, bunların çoğu şu anda Taliban’ın elinde. 
 
* Taliban’ın eline geçen teçhizat arasında Black Hawk helikopterleri ve A-29 Super Tucano saldırı uçağı bulunuyor. 
 
*Afgan güçlerinin geçen hafta sonu Kabil’den kaçmak için kullandığı en az 46 hava aracının Özbekistan’da olduğu bildirildi. 
>