Taliban ve Meksika kartelleri işbirliği yapacak

Uzmanlar, Taliban ve Meksika kartelleri arasındaki benzerlikleri detaylandırarak, iki şiddet grubunun bir terör ittifakı oluşturup güçlerini genişletebileceği korkusunu ortaya attı.

Taliban+ve+Meksika+kartelleri+i%C5%9Fbirli%C4%9Fi+yapacak
ABONE OL
Mali açıdan uyuşturucu kaçakçılığına bağımlı oldukları ve siyasi güçlerini genişletmek için aşırı şiddet kullandıkları için, Taliban ve Meksika kartellerinin bir ittifak oluşturabileceğine dair korkular artıyor.
 
2009'da uzmanlar ABD Kongresi'ne Taliban ve Meksika kartellerinin "geçici uyuşturucu kaçakçılığı örgütleri" olarak ortaya koydukları küresel tehlikeler hakkında paylaştıkları endişe verici benzerlikleri detaylandıran kanıtlar sundular.
 
Dünyadaki afyon haşhaşlarının yaklaşık %95'inin Afganistan, Meksika ve Myanmar'da yetiştirildiği tahmin edilmektedir.
 
Şimdi, Taliban'ın Afganistan'ın kontrolünü tekrar geri almasıyla, uzmanlar, küresel uyuşturucu ticareti ve özellikle Meksika'nın güçlü kartelleri üzerinde bir etkisi olacak afyon haşhaş ekimini daha da sıkılaştıracaklarından korkuyorlar.
 
ABD ve BM belgelerine göre, Meksika'da karteller yasadışı eroin üretimi ve ticaretinden sorumluyken, Afganistan'da üreticiler Taliban ile doğrudan temas halinde.
 
Afganistan ekonomisinin yaklaşık yüzde 50'sinin yasadışı uyuşturucu ticaretinden geldiği tahmin ediliyor.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı'nın bir raporu, Afganistan'daki afyon üretiminin çoğunun zaten Taliban kontrolü altındaki bölgelerde gerçekleştiğini söyledi.
 
Uluslararası uyuşturucu, Meksika'da birçok farklı kartelin yolunu açtı. Sinaloa Karteli şu anda ülkedeki en hızlı büyüyen gruplardan biri ve haşhaş ekiminin karlı olduğu toprakları kontrol ediyor.
 
Bu, Meksikalı kartellerin Taliban'a doğrudan rakip olduğunu gösterebilir, ancak DW'nin raporlarına göre farklı bölgelere hizmet etmek aslında birbirlerini yol verebilecekleri anlamına da geliyor .
 
Nisan ayında yayınlanan bir BM raporuna göre, Afganistan'da 2019-2020 yılları arasında afyon ekiminde büyük bir artış oldu.
 
Haziran ayında Meksika'da yapılan seçimler öncesinde, göreve aday olan birden fazla aday, diğer adayları destekleyen karteller tarafından öldürüldü.
 
ABD, Taliban'ı Afganistan'ın afyon ve eroin ticaretinden elde ettiği kârlardan mahrum bırakma çabalarına 15 yılda 8 milyar dolardan fazla harcadı.
>