Taliban, ABD’nin kaçarken bıraktıklarıyla şov yaptı

Taliban savaşçıları, ABD askerlerinin kaçarken bıraktığı 13 milyar sterlin değerinde terk edilmiş silah ve araçlarla geçit töreni düzenledi. Buna da 'Zafer Gücü' adını verdiler.

Taliban,+ABD%E2%80%99nin+ka%C3%A7arken+b%C4%B1rakt%C4%B1klar%C4%B1yla+%C5%9Fov+yapt%C4%B1
ABONE OL
Taliban'ın propaganda kolu tarafından yayınlanan resimler , ABD silahlarıyla donanmış ve ABD zırhlı araçlarına binen "Badri 313" özel kuvvetler birliğinden savaşçılarını gösteriyordu.
 
Taliban savaşçıları, çalınan ABD ekipmanlarını, kaçarken bırakan ABD askerlerinden ele geçiren ganimet olarak görüyor.
 
Onları sergilemekten gurur duyan fotoğraflar, militanların ABD yapımı bir M1117 zırhlı nakliye aracının yan tarafına "Muzaffer Güç" sloganını nasıl çizdiklerini ortaya koyuyor. Tek bir araç sadece 800 bin dolar değerinde.
 
Diğer görüntüler ise bunların, her biri 220 bin dolar değerinde olan kendine özgü Humvee'lere ve bir zamanlar Afgan Ordusu tarafından kullanılan Ford kamyonetlerine monte edildiğini gösteriyor.
Taliban savaşçıları, aşağı açılır gece görüş gözlüklerine sahip görünen miğferlerle tamamlanan ABD tarzı askeri üniformalar giyerken görülebilir.
 
Kollarında ABD yapımı silahlar var. Her biri yaklaşık 700 dolar değerinde olan ABD yapımı M4A1 karabinalarla donanmış görünüyor.
 
 
>