Tahıl sevkiyatı anlaşması bugün İstanbul'da imzalanacak

Tahıl koridoru için imzalar bugün atılıyor. Rusya ve Ukrayna mutabakata vardı, iki ülkenin tahılının dünya pazarlarına satılması konusunda pürüzler giderildi ve nihai metin yazıldı. İmzaların atılacağı törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de katılacak. Dünyanın gözü İstanbul’da olacak.

Tah%C4%B1l+sevkiyat%C4%B1+anla%C5%9Fmas%C4%B1+bug%C3%BCn+%C4%B0stanbul%E2%80%99da+imzalanacak
ABONE OL

Dünyanın tahıl ambarı olarak görülen Rusya ve Ukrayna arasında çıkan savaş, gıda krizini tetikledi.

Rusya-Ukrayna Savaşı devam ederken, Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracı için Türkiye’nin ev sahipliğinde yapılan görüşmelerde sona gelindi.

Türkiye'nin Ukrayna ve Rusya arasında yaptığı arabuluculuk faaliyetleri meyvesini verdi.

İKİ ÜLKE ANLAŞMAYA VARDI

Rusya ve Ukrayna, tahıl sevkiyatında Türkiye'nin yoğun diplomatik çalışmaları sonucu anlaşmaya vardı.

İMZALAR BUGÜN ATILACAK

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Ukrayna ve Rusya taraflarının katılımıyla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in hazır bulunacağı tahıl sevkiyatı anlaşması bugün imza altına alınacak.

İmza töreni bugün 16.30’da Dolmabahçe Ofisi’nde gerçekleştirilecek.

"TÜRKİYE'Yİ ALKIŞLIYORUZ"

Anlaşmanın bugün İstanbul'da imzalanacak olması, ABD'de son derece olumlu karşılandı. Milliyet'teki habere göre ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin ev sahipliğinde Ukrayna'nın Tahıl Sevkiyatı Anlaşması'nı memnuniyetle karşılaştıklarını ifade etti. Açıklamada, Birleşmiş Milletler ve Türkiye'nin çabalarını takdir ettikleri vurgulandı. Günlük basın toplantısında sorulara yanıt veren Dışişleri Sözcüsü Ned Price, şu açıklamayı yaptı:

"Bu anlaşmayı memnuniyetle karşılarız. BM Genel Sekreteri'nin sıkı çalışmasını takdir ediyoruz. Türk müttefiklerimizin orada ortaya koyduğu gayretli çalışmaları alkışlıyoruz."