Suriye, mültecileri geri istemiyor! ‘Eve dönüş’ projesine tepki!

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin 1 milyon sığınmacıyı geri göndermek için Suriye’de başlatmayı planladığı ‘güvenli bölge’ projesini kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Suriye,+m%C3%BCltecileri+geri+istemiyor%21;+‘Eve+d%C3%B6n%C3%BC%C5%9F%E2%80%99+projesine+tepki%21;
ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemizde misafir ettiğimiz 1 milyon Suriyeli kardeşimizin gönüllü geri dönüşünü sağlayacak yeni bir projenin hazırlıkları içindeyiz” diyerek Suriye'deki güvenli bölgelere konut, okul, hastane ve ekonomik altyapı kurularak 1 milyon Suriyeli sığınmacının bu bölgelere dönüşünün sağlanacağını söylemişti. Suriye Dışişleri Bakanlığı, Suriye devlet haber ajansı SANA'ya konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yapılan açıklamada, “Suriye Arap Cumhuriyeti hükümeti, bu tür oyunları kesinlikle reddediyor” denilerek Türkiye’nin Suriyelileri geri gönderme projesi reddedildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının "Suriye'ye ve Suriye halkı ile topraklarının bütünlüğüne karşı saldırgan oyununu" açığa çıkardığını ileri süren Suriye Dışişleri Bakanlığı, "Asıl amaç sömürgecilik. Güvenli bölge dedikleri aslında etnik temizlik" şeklinde konuştu.