Sümer Ezgü kimdir, kaç yaşında, nereli, şarkıları?

S%C3%BCmer+Ezg%C3%BC+kimdir,+ka%C3%A7+ya%C5%9F%C4%B1nda,+nereli,+%C5%9Fark%C4%B1lar%C4%B1?
ABONE OL

Usta sanatçı İbrahim Tatlıses'in sunumuyla cumartesi akşamları Star Tv'de ekrana gelen İBO Show programında bu hafta da birbirinden önemli isimler konuk olarak yer aldı.

 
İBO Show, 27 Mart Cumartesi akşamı kandil özel programıyla ekrana geldi. Programın bu haftaki konukları arasında Sümer Ezgü de yer aldı. Peki Sümer Ezgü kimdir?
 
Sümer Ezgü Kimdir?
 
Müzisyen, Türk Halk Müziği Sanatçısı, şarkıcı, derlemeci, . 1960 yılında Burdur'da dünyaya geldi. Aslen Trabzonludur. Sümer Ezgü'nün anneannesi Selanikli Çerkes, dedesi ise aslen Burdurludur, babası ise Trabzon doğumludur. Liseyi memleketinde bitiren Sümer Ezgü, Ankara 19 Mayıs Gençlik ve Spor Akademisi'nden mezun oldu.
 
1981 yılında TRT'nin açtığı sınavı kazandı. TRT ve Kültür Bakanlığı arşivlerine çok sayıda türkü derledi. 1991 yılında ilk albümü "Esen Yeller'i çıkardı. 2004 yılında 10 bestesinin bulunduğu "Anadolu'dan Geldik isimli albümünü çıkardı.
 
1998 yılında TGRT'de "Sümer Ezgü'yle Nazar Değmesin" isimli programı, 2000 yılında aynı kanalda 13 bölüm devam eden "Milli Eğitim Bakanlığı Liselerarası Halk Oyunları Yarışması" programını hazırlayıp sundu. 2004 yılında 'Ferayi' türküsünün işlendiği 'Türkü Filmi'nde başrol oynadı. Kanal 7'de "Sümer Ezgü'yle Nazar Değmesin" ve TRT'de "Halkalı Şeker" programlarını sundu.
 
1987 yılında Serap Ezgü (Paköz) ile evlendi. İlk eşi Serap Ezgü'den (e. 1987–2000) Ceren adlı kızı ve Ozan adlı oğlu olan Sümer Ezgü, 2017 yılında ikinci eşi Gülay Ezgü'den üçüncü çocuğu, Yaman ismini verdikleri bir erkek çocuğu daha oldu.
 
Yaşamını Antalya'da sürdüren Sümer Ezgü, TRT Müzik kanalında program yapmayı, Türküleriyle gönülleri şenlendirmeyi sürdürüyor. MESAM ve MÜYORBİR (Yorumcu Birliği) üyesidir.
 
ALBÜMLERİ:
 
1991 - Esen Yeller
 
2004 – Anadolu'dan Geldik
 
2018 - Ayhani Türküleri
 
Hakiki Angara Havaları
 
Esen Yeller
 
Bir Sevdadır Türküler
 
Electro Türkü House
 
POPÜLER ŞARKILARI:
 
Sevdan
 
Hop Diri Diri Dat Diri
 
Ay Bulutta Bulutta
 
Atım Araptır
 
Cemilem
 
Hadi Gali Sen De Gel
 
Asmam Çardaktan
 
Köy Türküleri
 
Hüdayda
 
Sarı Zeybek
>