Suçsuz yere 14 yıl hapis!

Su%C3%A7suz+yere+14+y%C4%B1l+hapis%21;
ABONE OL

Arjantin’de cinayet sanığı olarak tutuklanıp hapse atılan Jorge Gonzalez Nieva, suçsuzluğunun anlaşılması üzerine 14 yıl sonra serbest bırakıldı. Nieva’nın avukatı Manuel Garrido, Nieva’nın soruşturmasını yürüten savcının, 2017 yılında tutuklulardan rüşvet almak ve sahte avukatlarla dava açmakla suçlandığını söyledi.

Arjantin’in Buenos Aires eyaletine bağlı Merlo kentinde 24 Mayıs 2006’da 43 yaşındaki Analía Bibiana Aguerre, bankadan para çektikten sonra 3 kişi tarafından takip edilip, evinin önünde başından vurularak öldürülmüştü. Aynı kentte taksicilik yapan Jorge Gonzalez Nieva, cinayetin işlendiği davada sanık olarak yer almış ve 2010 yılında 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Arjantin Yüksek Mahkemesi, Nieva’nın gözden geçirilen davasında beraatine karar verdi.

ŞAHSİ SORUNU VARDI

Mahkeme, Nieva’nın mahkumiyetine sebep olan görgü tanığının, Nieva’yı bir fotoğrafta saldırının sorumlusu olarak tanımlayıp daha sonra kendisini tanımadığına, Nieva’nın cinayetle doğrudan alakasını gösteren bir kanıtın bulunmadığına karar verdi. Cinayetin işlendiği zamanda Nieva’nın farklı bir yerde olduğunu doğrulayan şahitlerin tanıklığına başvuruldu. Soruşturmayı yürüten polisin Nieva ile şahsi anlaşmazlığı bulunduğu için soruşturmayı Nieva’ya karşı zorlaştırdığı belirtildi.

>