Star Wars'daki ölüm yıldızı gerçek oldu!

Bilim insanları, Satürn'ün 'Ölüm Yıldızı' ayının okyanusu yüzeyin altında saklıyor olabileceğini söylüyor.

Star+Wars%E2%80%99daki+%C3%B6l%C3%BCm+y%C4%B1ld%C4%B1z%C4%B1+ger%C3%A7ek+oldu%21;
ABONE OL

Ay, Star Wars'tan bir Ölüm Yıldızı gibi görünse de yüzeyin altında olduğu söylentisinin doğru olduğu kanıtlanırsa, diğer gezegenlerde daha fazla yaşam bulmanın anahtarı olabilir. Bilim adamları, Satürn'ün ölüm yıldızı ayının, yüzeyin hemen altında bütün bir okyanusa ev sahipliği yapabileceğine dair kanıtlar buldu.

Teksas, San Antonio'daki Güneybatı Araştırma Enstitüsü'nde jeofizikçi olan Alyssa Rhoden'e göre, Satürn'ün en küçük ayı Mimas, NASA'nın Cassini sondasından elde edilen veriler analiz edildikten sonra gizli bir okyanus dünyasına ev sahipliği yapıyor. Geçen hafta yayınlanan yeni araştırmada, diğer gezegenlerde yaşam arayışına yardımcı olabileceği kanıtlanabilir. Rhoden şunları söyledi, “Ay'ın bir okyanusu varsa, okyanusun varlığına ihanet etmeyen yüzeylere sahip yeni bir küçük, gizli okyanus dünyaları sınıfını temsil ediyor.”

“Görünüşe göre Ay'ın yüzeyi bizi kandırıyordu ve yeni anlayışımız güneş sistemimizde ve ötesinde potansiyel olarak yaşanabilir bir dünya tanımını büyük ölçüde genişletti.” “Ay’ın donmuş yüzeyinin altında gizli bir okyanus olasılığını araştırmak için, Satürn ile yerçekimsel etkileşimlerinin, suyu 15 ila 20 mil kalınlığında tutarak, ayın içini ısıtmak için gerekli gelgit kuvvetlerini üretip üretemeyeceğini görmek için bir model oluşturduk. Dış buz kabuğu sıvı kalacak kadar sıcak.”

"Çoğu zaman bu modelleri yaratırken, gözlemlediğimiz şeyi üretmek için onları ince ayar yapmak zorundayız. "Bu sefer, bir iç okyanus için kanıtlar, en gerçekçi buz kabuğu stabilite senaryolarından ve gözlemlenen titreşimlerden ortaya çıktı. Bulgular, Mimas'ı daha fazla araştırma için zorlayıcı bir hedef haline getiriyor."

Birkaç ay önce, Ekim ayında, NASA'dan bir ekip, insanların bu yüzyılın sonundan önce Jüpiter ve Satürn'ün uydularına seyahat etme yeteneğine sahip olabileceğini söyledi.