Sokağa çıkma yasağı kalkacak mı?

Soka%C4%9Fa+%C3%A7%C4%B1kma+yasa%C4%9F%C4%B1+kalkacak+m%C4%B1?
ABONE OL

Vaka sayılarını azaltan illerde lokanta ve kafelerin açılmasına ek olarak sokağa çıkma kısıtlamasının esnetilmesi de gündemde.

Uzun süredir kapalı olan ve ciddi ekonomik sıkıntı yaşayan lokanta ve kafelerin açılması için çareler aranırken, “ödül” formülü gündeme gelmişti. Vaka sayılarını azaltan illerin ödüllendirilmesi, bu illerde lokanta ve kafelerin açılması için çalışma başlatılması kararı alınmıştı. “Ödül”ün kapsamının genişletilmesi için Sağlık ve İçişleri Bakanlığı’nın koordinasyonundaki çalışmalar sürüyor. Hafta içi kısıtlamalarında saatlerin daraltılabileceği, il bazında hafta sonu sokağa çıkma yasaklarında marttan itibaren denetimli/kontrollü esnetmeye gidilebileceği de belirtiliyor. 
 
Esnafın gözü kabinede
 
Ancak vaka sayılarının yüksek olduğu ve istenilen düşüşün sağlanamadığı özellikle büyük şehirlerdeki kısıtlamalara salgının seyrine göre karar verilmesi bekleniyor. Yarınki Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda bu iki konu masaya yatırılacak. Özellikle lokanta ve kafe işletmecilerinin gözü bu toplantıda olacak. Toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir açıklama yapması bekleniyor. Erdoğan, “Vakaların belirli sayının altına düşmesiyle esnafımıza yönelik kısıtlamaların kademeli gevşetilmesi takvimini başlatmayı planlıyoruz” demişti.
>