Sıkılan Kim Jong-un nükleeri patlatacak mı?

Kuzey Kore lideri, eski Başkan Donald Trump ile çalkantılı bir ilişkisi olsa da bir araya gelmiş ve buzlar ermişti, ancak şimdiye kadar Joe Biden tarafından terslendi.

S%C4%B1k%C4%B1lan+Kim+Jong-un+n%C3%BCkleeri+patlatacak+m%C4%B1?
ABONE OL
Uzmanlar, Kim Jong-un'a gereken ilginin gösterilmemesinin, kaşınan despotun bir kez daha dikkatleri üzerine çekmek için nükleer bomba fünyesine uzanabileceği anlamına geldiği konusunda uyardılar. Kuzey Kore lideri o zamanki Başkan Donald Trump ile sansasyonel bir şekilde bir araya geldi, ancak şimdiye kadar Joe Biden tarafından pek de kendisiyle iletişime geçilmedi. Bu da Washington ve Pyongyang arasındaki diyaloğu yeniden başlatmaya istekli olduğu anlamına geliyor.
 
Kim Jong-un, bir hafta içinde ikinci füze testinden yeni geçtiği için nükleer yeteneklerini son zamanlarda esnetiyor. En son Kuzey Kore füze testinin ABD uçaklarını topraklamaya zorladığı bildiriliyor.
 
İsveç'teki Uppsala Üniversitesi'nde barış ve çatışma araştırmaları profesörü olan Ashok Swain, tüm işaretlerin barış için iyiye alamet olmadığını söyledi. Profesör Swain The Sun Online'a şunları söyledi: "Başkan Joe Biden, Trump'ın Kim Jong-un ile yaptığı zirve diplomasisini takip etmedi, bunun yerine stratejik bir sabır politikası izledi.
 
"Kuzey Kore, 2006'dan bu yana en az altı nükleer test gerçekleştirdi ve askeri nükleer program, Kuzey Kore'nin güvenlik ve dış politika stratejisinin ana itici gücü olmaya devam ediyor. Yani, Biden konuşmayı yeniden başlatmazsa, Kim bir başkasına gidebilir.” GlobalData'da yardımcı analist William Davies, başka bir uyarıda, Kuzey Kore'nin füze testlerinin yalnızca bu yıl artacağını söyledi.
 
The Sun Online'a şunları söyledi: "Kuzey Kore, askeri hırsları konusunda hiçbir zaman utangaç olmadı. Ulus, kendisini Amerika ve müttefiklerinden algılanan tehditlere karşı savunma ihtiyacını hissediyor. Kuzey Kore, Güney Kore ve ABD ile rekabet edebilecek bir orduya sahip olmayı planlıyor.”
 
Artan füze denemelerinin yanı sıra, Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırma taahhüdünde bulunmayı reddetmesi, Batı ülkeleri ve bölgedeki barış için en büyük endişedir." dedi.
 
>