Sıkı tutunun, pazartesi asteroit geliyor!

Bir futbol sahasından daha büyük devasa asteroit pazartesi günü Dünya'nın yörüngesine çarpmaya hazırlanıyor. Bu yüzden pazartesi bir plan yaptıysanız iptal etmeniz daha iyi olacaktır.

S%C4%B1k%C4%B1+tutunun,+pazartesi+asteroit+geliyor%21;
ABONE OL
1994 WR12 olarak adlandırılan canavar uzay kayası, şimdiye kadar test edilen en büyük nükleer silahtan daha büyük bir patlamaya yapma gücüne sahip ve pazartesi günü Dünya'nın yanından geçecek. NASA'nın gezegenimize "yakın bir yaklaşım" yapan tüm uzay asteroitlere ilişkin kaydına göre, 1994 WR12 olarak adlandırılan 131 metre boyundaki asteroit, önümüzdeki hafta başlarında Dünya'nın yörüngesine girmek için hızla geliyor.
 
Bir futbol sahasından biraz daha büyük olan canavar uzay kayası, 28 Kasım 1994'te Palomar Gözlemevi'nde Amerikalı astronom Carolyn S. Shoemaker tarafından keşfedildi. 2016 yılına kadar, JPL NEO Araştırmaları Merkezi (CNEOS) tarafından Dünya’ya gelebilecek bir tehdit olarak listelendi, ancak birden fazla gözlemden sonra tehdit listesinden kaldırıldı.
 
NASA gökbilimcileri, 1994 WR12 Dünya'ya çarparsa, çarpmanın 77 megaton patlayıcıya eşdeğer bir enerji çıkacağını tahmin ediyor. Şimdiye kadar test edilen en büyük nükleer silah olan Çar Bombasından bir buçuk kat daha güçlü. Şimdilik güvendeyiz, ancak 1994 WR12'nin pazartesi günü Dünya'nın 4 bin kilometre uzaklığından geçmesi bekleniyor.
 
Yine de büyük bir asteroidin er ya da geç Dünya atmosferine girmesi kaçınılmazdır. Bu olduğunda, Uzay Teknolojisi ve Endüstri Enstitüsü müdürü Profesör Alan Duffy'nin önemli bir tavsiyesi var: "Ona bakmayın."
>