Sınırdan ellerini kollarını sallayarak geçiyorlar!

ABD-Meksika sınırındaki ajan eksikliği nedeniyle, her gün yüzlerce kaçak göçmen sınırdan geçmeye devam ediyor. ABD Gümrük ve Sınır Koruması, Eylül ayında 192 binden fazla göçmenin Meksika sınırından gelmesini engellediğini bildirdi ve 2021 yılı içinde toplam karşılaşma sayısı 1,7 milyon kişiyi aşarak 2000 yılındaki 1,64 milyonluk bir önceki rekoru aştı.

S%C4%B1n%C4%B1rdan+ellerini+kollar%C4%B1n%C4%B1+sallayarak+ge%C3%A7iyorlar%21;
ABONE OL
ABD-Meksika sınırındaki yasadışı göçmen geçişleri için en yoğun koridor olan Rio Grande Valley sektöründeki Sınır Devriyesi ajanları, cuma günü tek bir 24 saatlik süre içinde 1.909 karşılaşma ve 262 "kaçış" bildirdi. "Kaçaklar", CBP ajanlarını ve sistemlerini fark edilmeden geçmeyi başaran potansiyel yasadışı göçmenleri içermiyor.
 
ABD sınır devriyesi ajanları için 2022 yılı kasım ayında başladı ve şimdiden yoğun Rio Grande Valley sektörü 65 binden fazla karşılaşma kaydetti. Kasım 2020'den bu yana yüzde 161'lik bir artış. Bitişik Del Rio sektörü, karşılaşmalarda yüzde 236'lık bir artış bildirdi, son iki hafta içinde yalnızca Del Rio'da tahmini 7 bin "kaçış" bildirildi.
 
CBP, kaç göçmenin fark edilmeden ABD'ye girdiğinden emin değil. Bu ayın başlarında, eski Başkan Donald Trump, sayının 12 milyona yakın olabileceğini iddia ederek, içeri girenlerin sayısını bulmak için karşılaşılanların sayısının yedi ile çarpılması gerektiğini söyledi. Trump, bu matematik işlemi hakkında ayrıntılı bilgi vermedi. 
 
Trump da dahil olmak üzere Cumhuriyetçiler, güney sınırındaki kriz için Başkan Joe Biden'ı suçladılar ve Biden'ın göreve adım attıktan hemen sonra yaptığı bir dizi yürütme eyleminin mevcut göçmen dalgalanmasına zemin hazırladığını öne sürdü. Biden, eski başkanın imzasını taşıyan sınır duvarı ve potansiyel göçmenlerin sığınma taleplerinin işleme koyulmasını beklerken Meksika'da kalmaları için teşvikler sunan "Meksika'da Kal" programı da dahil olmak üzere neredeyse bir düzine Trump göçmenlik politikasını iptal etti. 
 
>