Sel basan Machu Picchu’dan 569 kişi tahliye edildi

Peru’nun dünyaca ünlü Machu Picchu kasabasında yaşanan selin ardından 500'den fazla kişi tahliye edildi.

ABONE OL
Cusco bölgesinde, dünyaca ünlü İnka harabelerinin bulunduğu dağların eteğinde yer alan Machu Picchu kasabasında geçtiğimiz Cuma günü sel meydana geldi. Felaketinin ardından bölge sakinleri ve turistler de dahil olmak üzere 500'den fazla kişi trenle tahliye edildi.
 
PeruRail demiryolu şirketi, Alcamayo Nehri taştıktan sonra, komşu toplulukların sakinleri ve yerli ve yabancı turistler de dahil olmak üzere 569 kişinin iki tren seferiyle tahliye edildiğini açıkladı.
 
Ulusal Sivil Savunma Enstitüsü (İndeci) ve Peru Ulusal Polisi’nin (PNP) ortak çalışması sayesinde Machu Picchu kasabasında kalan tüm turistler kurtarıldı.
 
Yapılan açıklamada, "Şu anda önceliğimiz, acil duruma müdahale eden kurumları ve bu doğal afetten etkilenenleri desteklemeye devam etmektir" denildi.
 
İnka Yolu üzerindeki Machu Picchu ziyaretini yürüyerek tamamlayan ve bölgeye Amazon yoluyla gelen bir grup turistin de tahliye edilmesine çalışılıyor.
 
Genel olarak Machu Picchu güzergahındaki demiryolu operasyonları askıya alındı.  
 
Cusco'da kaydedilen yoğun yağışlar, Machu Picchu kasabasının sokaklarını taş ve çamurla kaplayan Alcamayo Nehri'nin taşmasına neden oldu.
 
Bölgesel Acil Durum Operasyon Merkezi, bu olayda bir kişinin yaralandığını ve bir kişinin de kayıp olduğunu, yıkılan bir evin yanı sıra, çeşitli hasarlar meydana geldiğini açıkladı.