Sami Özer kimdir, kaç yaşında, nereli, mesleği ne?

Sami+%C3%96zer+kimdir,+ka%C3%A7+ya%C5%9F%C4%B1nda,+nereli,+mesle%C4%9Fi+ne?
ABONE OL

Usta sanatçı İbrahim Tatlıses'in sunumuyla cumartesi akşamları Star Tv'de ekrana gelen İBO Show programında bu hafta da birbirinden önemli isimler konuk olarak yer aldı.

İBO Show, 27 Mart Cumartesi akşamı kandil özel programıyla ekrana geldi. Programın bu haftaki konukları arasında Sami Özer de yer aldı. Peki Sami Özer kimdir?
 
Sami Özer Kimdir?
 
Tam adı Sami Savni Özer olan tasavvuf müziği sanatçısı, 1950 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Dini ve müziği, tanınmış hocalardan öğrendi. Doğuştan müzisyen olarak nitelendirilen ve hayatını müziğe adayan Sami Savni Özer, küçük yaşta, çok özel kabiliyeti ve hassas kulağıyla dikkat çekti.
 
Genç bir çocukken, müezzinleri dinleyerek, ezanı ve dini müziğin değişik makamlarını öğrendi. Klasik Türk Müziği ve dini müzikten oluşan kendi repertuarını kurdu.
 
Bir çok orkestra ve guruplara katılarak solistlik kariyerine başladı. 17 yaşına geldiğinde, kabiliyetini farkedip etkilenen tanınmış bestekar Amir Ateş, kendisini Üsküdar Musiki Cemiyeti hocalarından merhum Emin Ongan'a tanıttı. Emin Ongan, hemen sanatçıyı talebe olarak kabul etti ve onunla beraber 13 yıl boyunca klasik Türk Müziği meşk etti.
 
Çok iyi bir Türk müziği ve dini müzik birikimine sahip olan Sami Savni Özer, Tasavvuf Müziği hakkında bilgisini derinleştirdi.
 
Ayrıca,1998-1999 yıllarında MFÖ ile birlikte çeşitli konserlere katıldı. Mazhar Alanson ve Cem Yılmaz'ın birlikte rol aldıkları Her Şey Çok Güzel Olacak filminin, "Bu ne biçim hikaya böyle" ve " Fırtınalar" adlı şarkılarını Mazhar Alanson'la birlikte seslendirdi. Ve filmin akışı içinde bir kaside okudu.
 
2005 yılında gösterime giren "Beyza'nın Kadınları" filminin FAHİR ATAKOĞLU imzalı soundtrack albümünde ise Aman adlı parçada gazel seslendirdi.
 
1986 'dan beri Türk Tasavvuf Musikisi ve Folklorunu Araştırma ve Yaşatma Vakfı'nda çalışmalarına devam etmektedir.
>