Sakın o ülkeye gitmeyin!

Uzmanlar, turistleri Meksika'yı ziyaret etmemeleri konusunda uyardı. Sıcak bir tatil noktası olan ülkede, kartelin yarattığı gerilim git gide tırmanıyor.

Sak%C4%B1n+o+%C3%BClkeye+gitmeyin%21;
ABONE OL
Meksika'nın en büyük uyuşturucu kartellerinden biri, yabancı turistlere bir tehdit metni yayınladı. Quintana Roo'daki popüler Tulum pazarının üzerine sarkan, elle basılmış bir tabelanın üzerinde yazan tabelada, "Tulum tüccarlarının dikkatine... bu bir uyarıydı," yazıyordu.
 
Geçen ay turistlerin, bir kartel savaşı sırasında yakalandığı bir olaya atıfta bulunuyor ve bölgedeki işletme sahiplerini uyuşturucu çetelerine “rüşvet” vermeye devam etmeye çağırıyor.
 
Bu metin Los Pelones çetesi tarafından imzalanmış. Çetenin adı “kel olanlar” anlamına geliyor.
 
Yerel vatandaş gruplarının fotoğrafları çevrimiçi yayınlamasının ardından afiş sosyal medyada viral oldu. Turistleri güvende tutmak için önümüzdeki hafta yeni bir silahlı devriye grubu sokaklara çıkacak. Bu durum, Meksika'da bir köprüde asılı bulunan 10 kişinin cesetlerinin korkunç keşfinden sonra zorunlu hale geldi.
 
Korkunç manzara dün Meksika'nın Zacatecas eyaletinde gerçekleşti. Cesetlerden dokuzu asılı halde bulunurken, biri yakınlardaki bir otoyolda bulundu.
 
Yerel basın, şiddet eylemlerinin bariz bir şekilde çete bağlantılı işlendiğini öne sürüyor.
 
Bu haftanın başlarında, Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador bir "askeri turist taburu" kurulduğunu duyurdu.
 
Turistler için ülkeyi güvenli hale getirmek amacıyla Meksika sokaklarına konuşlandırılan, otomatik silahlar taşıyan 1.500 Ulusal Muhafız askeri görev yapacak. Meksikalı liderler, uyuşturucu kartellerinin turizm üzerindeki etkisi konusunda endişeli.
 
>