Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan önemli açıklamalar

Sa%C4%9Fl%C4%B1k+Bakan%C4%B1+Fahrettin+Koca%E2%80%99dan+%C3%B6nemli+a%C3%A7%C4%B1klamalar
ABONE OL

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından önemli açıklamalar yaptı.

 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamaları şöyle;
 
- Maske kullanmayan kişinin maske kullananlara karşı sorumluluğu vardır. Gerekli durumlarda maske kullanmamak kişisel hukukun ihlalidir.
 
-Bıkkınlığa düşmek, uzun soluklu mücadelede geriye düşmek anlamına gelir. Bugüne kadar 62 il merkezinde maske mecburiyeti getirmiştir. Maske ortak sorumluluğumuzdur.
 
-Sıcak yaz günlerindeyiz. Mevsim en rahat, en iç açıcı giysileri gerektiriyor. Maske hepimize zorluk yaşatıyor ama lütfen sıcaklara yenilmeyelim.
 
-Yaz aylarında virüsün yayılma hızında azalma olmamıştır. Hasta etme hızında da net bilgimiz yoktur. Tedbirsiz her iyimserlik hastalığa hizmet eder.
 
-Gençler, bilmenizi isterim ki dünyada; iyilik, güzellik, özgürlük adına ne yapılmışsa bunların hepsi sizin yaşınızda kalmayı başarabilenler tarafından yapılmıştır. Gençlik bir kez gelir, onu hayatı boyunca sürdürenler dünyayı değiştirir. Bugünün dünyasını sizin yaşınıza yakın insanlar değiştirdi. Hepimizin önünde heyecanla beklediği iki sınav günü var. Birkaç ay boyunca sizden fedakarlıklar isteyen doktor ağabeyiniz olarak bu iki günün hepinize başarı getirmesini yürekten diliyorum.
 
-Sağlık yönünden sınava uygun şartların hazırlanması konusunda bizler elimizden geleni yaptık. Bilim Kurulumuz, sınav tedbir rehberi hazırladı. Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili kurumlar hazırlıklarını tamamladı. Yakın günlerde yapılan diğer sınavları dikkate almalıyız. Okul girişindeki yığılmalarda ailelerin olduğunu biliyoruz. Gençlere iştirak edecek aileler olursa kendilerinden sınav merkezlerinin uzağında beklemelerini rica ediyoruz.
 
-İkinci dalgayı yaşamadığımızı rahat söyleyebiliriz. Şu an yaşadığımız, birinci dalganın etkilerini görüyoruz.
 
-Salgın hastalık söz konusu olduğunda, 1-2 ay sonrasını öngörmek zordur. Bunu yakın günlerde vaka sayılarının artışlarından da tahmin edebilirsiniz. Sınavın, ne getireceği meçhul bir tarihte yapılmasındansa şimdi yapılması uygun görülmüştür.
 
-Vaka sayılarında yaş ortalaması daha önce 41 iken şu an 32'ye kadar düşmüş oldu. Ama yoğun bakıma giren, entübe olan, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yaşlarının arttığını görüyoruz.
 
-Vaka sayıların il bazında açıklanmasında sorun yok. Özellikle turistik bölgelerimizin vaka sayılarını önümüzdeki günlerde açıklamış olacağız. il hıfzıssıhha kuruluları bütün illerdeki vaka sayılarını ve değişimlerini biliyorlar. Kararları da bu doğrultuda alıyorlar.
 
-Öngöremediğimiz vaka sayısındaki artış, tedbirlerin uygulanmadığı yönünde olmalı.
 
-Bilim Kurulu'nda Kurban Bayramı'nda bir kısıtlılık olması gibi bir durum gündeme gelmedi. Kurban Bayramı'nda kısıtlama olup olmayacağını şimdiden söylemem zor. Ramazan Bayramı'nda olduğu gibi bir kısıtlama olmayacağını düşünüyorum. Önemli olan önümüzdeki haftalarda pandeminin seyrini görmemiz olacak. Belirleyici olan bu olacak.
 
 
 
>