Sabah yatağımızı toplamak tehlikeye davetiye mi çıkarıyor?

Bir temizlik gurusu, yatağınızı yapmanın, yatak böceklerinin gelişebileceği bir ortam olan yorganın altında sıcaklığı tutabileceğini söyledi. Yatağı toplamadan önce yatağın soğumasını önerdi.

Sabah+yata%C4%9F%C4%B1m%C4%B1z%C4%B1+toplamak+tehlikeye+davetiye+mi+%C3%A7%C4%B1kar%C4%B1yor?
ABONE OL

Yatağınızı toplamak, kıyafetlerinizi katlamak gibi iyi alışkanlıklar edinmenin temiz ve düzenli bir evin işaretleri olduğu söylendi. Ancak bir temizlik uzmanı, sabah ilk iş olarak yatağınızı hazırlamanın aslında kötü bir fikir olduğu konusunda uyardı. TikTok'ta bir temizlik hack sayfası işleten Dana, bir videoda izleyicilerine "Sabahları asla ilk iş olarak yatağını yapmamalısın" diyor.

Yatağı hemen yapmak yerine, perdeleri ve pencereyi açıp odaya temiz hava girmesini önerir. "Yatağınızı havalandırın (en az 1 saat), toz akarlarının sayısını azaltmak için iyi bir çözüm" diye ekledi. Bazı izleyiciler, yataklarını toplamamanın olumlu etkisini öğrenince rahatladı. Biri dedi ki, "Yani tembelliğimin aslında daha sağlıklı bir yatakla sonuçlandığını mı söylüyorsun?" Bir saniye, "Yatağım, ben yatmak üzere olana kadar asla toplanmaz...sanırım bir şeyi doğru yapıyorum."

Bazıları da iğrenç gerçeği öğrenince şaşırdı. Bir TikToker, "Her sabah tüm pencereleri açarım ve yorganı aşağıya doğru sararım. Tahtakuruları hakkında bir program gördüm ve neredeyse hastaydım! Şimdi asla yatağımı toplamam" yorumunu yaptı. Başka bir tavsiye, "Yorganı geri katlayın ve mandaldaki pencereyi açın. "Yatağı daha soğuk tutmaya yardımcı olur, bu da astıma yardımcı olabilecek bazı yatak akarlarını öldürür."

Kingston Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen bir araştırma, tahtakurularının sıcak ve nemli ortamlarda geliştiğini ancak kuru ortamlarda öldüklerini öne sürdü. Her sabah yatağınızı toplayarak böcekler için nemli bir yaşam alanı oluşturabileceğinizi söylediler. Ekipteki araştırmacılardan Stephen Pretlove, "Akarların ancak vücutlarının dışındaki küçük bezleri kullanarak atmosferden su alarak hayatta kalabileceğini biliyoruz. "Gün boyunca bir yatağı yapılmadan bırakmak kadar basit bir şey, çarşaf ve şiltedeki nemi kaldırabilir, böylece akarlar kurur ve sonunda ölür."