Rusya-Ukrayna son dakika haberleri... I Rusya işgalin bitmesi için şartını açıkladı

Donbas'ta yeni bir savaşa girişen Moskova yönetimi, Ukrayna'daki askeri faaliyetlerin ancak NATO tehdidinin durmasıyla mümkün olabileceği duyurdu.

Rusya-Ukrayna+son+dakika+haberleri...+I+Rusya+i%C5%9Fgalin+bitmesi+i%C3%A7in+%C5%9Fart%C4%B1n%C4%B1+a%C3%A7%C4%B1klad%C4%B1
ABONE OL

Donbas'ta yeni bir savaşa girişen Rusya'dan ise Ukrayna'daki askeri faaliyetlerin ancak NATO tehdidinin durmasıyla mümkün olabileceği açıklaması geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın üst düzey yetkilisi Alexey Polishchuk, Moskova'nın 'özel askeri operasyon' adını taktığı işgalin NATO'nun Ukrayna topraklarından Rusya'yı tehdit etmeyi bırakmasıyla sona ereceğini söyledi. Ancak Polischuk NATO'nun Ukrayna topraklarından Rusya'yı nasıl tehdit ettiğine ilişkin bir detay vermedi.

ABD, Ukrayna işgalinin başından beri birçok kez Rusya'ya yardım etmemesi yönünde uyarılarda bulunduğu Çin'le yakın temasta. ABD Savunma Bakanı Llyod Austin ile Çinli mevkidaşı Wei Fenghe ile görüştü.

Ukrayna işgalinin gündemi belirlediği randevuda ayrıca bölgesel güvenlik konuları da ele alındı.

Austin ve Fenghe'nin görüşmesi, Joe Biden'ın başkanlık koltuğuna oturmasından bu yana savunma bakanlarının ilk görüşmesi oldu.

Pentagon, Austin'in Çinli mevkidaşına Rusya'ya silah yardımı yapmaması konusundaki uyarıyı yinelediğini açıkladı.