Rusya’nın casus yunusları Karadeniz’de

ABD Deniz Kuvvetleri Enstitüsü tarafından kaydedilen görüntülerde Rusya tarafından eğitilen casus yunusların Karadeniz’de dolaştığı görüldü. Sıkı bir eğitimden geçen casus yunusların, bomba yerleştirebildiği biliniyor.

Rusya%E2%80%99n%C4%B1n+casus+yunuslar%C4%B1+Karadeniz%E2%80%99de+
ABONE OL

Sovyetler Birliği’nden beri Rusların casus yunuslar eğittiği biliniyor. ABD Deniz Kuvvetleri Enstitüsü tarafından yayınlanan uydu görüntüleri de bunu doğruladı. Rusya tarafından ilhak edilen Kırım’daki Sivastopol limanı yakınlarında casus yunusların gezdiği öne sürüldü. Yüksek eğitimli askeri yunusların, deniz üssünü vurmak için görevlendirildiği öne sürüldü.

Raporlar, casus yunusların asker dalgıçlarla savaşabileceklerini, bomba taşıyabileceklerini ve hatta Rus askeri kuvvetleri için mayın yerleştirebileceklerini gösteriyor. Yunuslar, ayrıca haber iletip denizdeki tehditleri sezme konusunda da üstün yeteneklere sahip.

Ukrayna'nın Sivastopol'a kadar ulaşabilecek füzeleri olmasa da üsse girmek için sualtı ajanları göndermeleri durumunda casus yunuslarla karşılaşma ihtimalleri çok yüksek.

Casus yunuslar Rusya için her ne kadar önemli olsa da 2013 yılında eğitilen yunuslardan 3’te 2Si eş bulmak için farklı sulara açılmıştı.