Rusya'dan sonra Çin'de kervana katıldı! Amerika 2 cephede nasıl savaşacak?

Çin, Amerika'nın Tayvan ile ilgili tutumunun bedelinin çok ağır olacağını söyledi.

Rusya%E2%80%99dan+sonra+%C3%87in%E2%80%99de+kervana+kat%C4%B1ld%C4%B1%21;+Amerika+2+cephede+nas%C4%B1l+sava%C5%9Facak?
ABONE OL
Aralık ayı başlarında ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Washington'un "Tek Çin" politikasına bağlı kalmaya devam ettiğini, ancak "Tayvan'ın kendini savunma yeteneğini desteklemek" için çalıştığını söyledi.
 
Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD'nin Tayvan ile ilgili eylemlerinin ağır sonuçlarıyla karşılaşabileceği konusunda uyardı.
 
 
Devlet medyasına konuşan Wang, Washington'un Bağımsız Tayvan güçlerini cesaretlendirmenin "Tayvan'ı son derece tehlikeli bir duruma sokmakla kalmayıp aynı zamanda ABD'yi dayanılmaz bir bedelle karşı karşıya bıraktığı" konusunda uyardı.
 
Üst düzey Çinli diplomat, Taipei'nin "anakara ile yeniden birleşmekten başka bir yolu olmadığını" da sözlerine ekledi. Açıklamalar, Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian'ın geçen hafta bazı Amerikan güçlerini Tayvan sorununu, Çin'i kontrol etmek amacıyla inatla manipüle etmekle suçlamasının ardından geldi.
 
 
Zhao, Washington'u Tek Çin ilkesine bağlı kalmaya ve "Tayvan ile ilgili konularda söz ve eylemlerinde dikkatli olmaya" çağırdı.
 
ABD'nin Tayvan ile resmi diplomatik ilişkileri olmasa da Washington adanın en büyük askeri donanım tedarikçisi olmaya devam ederek Taipei'de bir temsilcilik ofisi bulunduruyor.
 
>