Rusya Polonya ve Bulgaristan’a doğal gazı kesti!

Rusya, ithal edilen doğal gaz için Rus rublesiyle ödeme yapmayan Polonya ve Bulgaristan’a doğal gaz akışını tamamen durdurdu. 2 ülkeden yapılan açıklamada ise buna hazır oldukları belirtildi.

Rusya+Polonya+ve+Bulgaristan%E2%80%99a+do%C4%9Fal+gaz%C4%B1+kesti%21;
ABONE OL

Rusya, doğal gaz ithalatının ruble karşılığında yapılması kararını almıştı. Avrupa’nın doğal gazının büyük bölümünü karşılayan Rusya, ödemeleri rubleyle yapmayan Bulgaristan ve Polonya’ya doğal gaz akışını durdurdu. Rus enerji şirketi Gazprom, iki ülkeye 1 Nisan’dan itibaren rubleyle ödeme yapmaları konusunda bilgi verildiğini ancak buna uymadıklarını belirterek, “Gazprom, rubleyle ödeme yapmadıkları için Bulgaristan ve Polonya'ya doğalgaz sevkiyatını tümüyle durdurdu” açıklamasında bulundu.

POLONYA BUNU GÖZE ALMIŞTI

Kullandığı doğal gazın yüzde 40’ını Rusya’dan sağlayan Polonya’da hükümet Rusya'ya doğal gaz için rubleyle ödeme yapmayacaklarını ve ilgili tüm risklere hazır olduklarını söylemişti. Doğal gaz ithalatında Rusya’ya bağımlılıktan kurtulmak isteyen Polonya, Norveç gazına ve sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tedarikine yönelmişti.

YÜZDE 90 RUSYA’YA BAĞIMLIYDI

Bulgaristan’ın Rus doğal gazına bağımlılık oranı ise yüzde 90. Hükümet, alternatif gaz bulunduğunu ve ülkede doğal gaz tüketimine yönelik herhangi bir kısıtlama yaşanmayacağını belirtti. Rusya ile olan doğal gaz anlaşmasının bu yıl sona ereceği ve sözleşmenin yenilenmeyeceği daha önce duyurulmuştu.