Rus oryantale casusluk suçlaması! İsviçre’ye uçacakken tutuklandı

İş analisti ve oryantal dansçı olan Rus Yekaterina 'Katya' Zavalishina, başka ülkelere gizli bilgileri verdiği iddiasıyla tutuklandı

Rus+oryantale+casusluk+su%C3%A7lamas%C4%B1%21;+%C4%B0svi%C3%A7re%E2%80%99ye+u%C3%A7acakken+tutukland%C4%B1
ABONE OL
1 / 5

Rus Yekaterina 'Katya' Zavalishina, batılı ülkelere casusluk yapmakla suçlanıyor. 33 yaşındaki oryantal dansçısı ve iş analisti, Moskova’dan İsviçre’ye uçmak üzereyken polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.

2 / 5

2 AY TAKİP EDİLDİ

Polis tarafından 2 aydır takip edilen Zavalishina’nın, yabancı ülkelere Rusya’nın devlet sırlarını vermekle suçlandığı öğrenildi. Zavalishina şu anda istihbarat servisi FSB tarafından Rusya'nın başkentinde şüpheli bir casus olarak tutuluyor.

3 / 5

Bir sözcü, "Mahkeme Zavalishina aleyhine 13 Ağustos 2022'ye kadar gözaltı süresi şeklinde bir kısıtlayıcı [vesayet] tedbiri verdi" dedi. Kadının "uluslararası ilişkiler alanında uzman" olduğuna inanılıyor. 2011 yılında Moskova Devlet Üniversitesi'nden mezun olan Zavalishina, daha önce ABD, Avrupa ve Afrika'ya seyahat etti.

4 / 5

YABANCILARLA ÇALIŞIYORMUŞ

Genç kadının annesi ise kızının iş gezisi için İsviçre’ye gitmeyi planladığını, kızının yabancılarla çalıştığını ancak tüm bilgilerinin açık erişimde olduğunu söyledi.

5 / 5

Son yıllarda Rusya'da vatana ihanet davalarında belirgin bir artış olması dikkat çekiyor.