Rus gazeteci Nobel Barış Ödülü madalyasını Ukraynalılara yardım için sattı

Rusya'da yayımlanan Novaya Gazeta'nın genel yayın yönetmeni Dmitry Muratov, Nobel Barış Ödülü madalyasını 103.5 milyon dolara açık artırmayla sattı. Satıştan kazanılan para Ukraynalı mültecilere gidecek.

Rus+gazeteci+Nobel+Bar%C4%B1%C5%9F+%C3%96d%C3%BCl%C3%BC+madalyas%C4%B1n%C4%B1+Ukraynal%C4%B1lara+yard%C4%B1m+i%C3%A7in+satt%C4%B1
ABONE OL
1 / 7

Geçen yıl Nobel Barış Ödülü'nü kazanan muhalif gazete Novaya Gazeta'nın yayın yönetmeni Dmitri Muratov, dün gece Ukraynalı çocuk mültecilere yardım olmak için ödülünü açık artırma usulüyle satışa çıkardı.

2 / 7

Dünya Mülteci Günü'ne denk gelen açık artırmada ödül 103.5 milyon dolara alıcı buldu.

3 / 7

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrasında Moskova yönetiminin katı yasaklarıyla birlikte çalışmalarını askıya alan gazetenin yayın yönetmeninin ödülüne verilen para da bir rekor olarak tarihe geçti.

4 / 7

Geçmişte benzer ödüller satışa çıktığında 5 milyon doların altında alıcı bulmuştu.

5 / 7

"MİLYONLARCA UKRAYNALI MÜLTECİNİN HAYATINA KATKI YAPACAK"

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Heritage Auctions isimli müzayede evi, "Bu ödül daha öncekilere hiç benzemiyor. Sayın Muratov ve Novaya Gazeta çalışanlarının desteğiyle bu ödül sadece bir koleksiyon ürünü olarak değil, milyonlarca Ukraynalı mültecinin hayatına pozitif katkı yapacak bir ödül haline geldi" ifadelerine yer verdi.

6 / 7

Muratov, ifade özgürlüğünü savunduğu için 2021'de barış ödülüne Filipinli gazeteci Maria Ressa'yla birlikte layık görülmüştü.

7 / 7

Novaya Gazeta, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden kısa bir süre sonra Mart ayında faaliyetlerini askıya almıştı.