Romen Diyojen kimdir? Romen Diyojen nasıl öldü?

TRT 1'in iddialı dizisi Alparslan Büyük Selçuklu büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Dizide Romen Diyojen karakterine ise Sarp Levent hayat veriyor. Peki Romen Diyojen kimdir? Merak edilenler haberimizin detayında yer alıyor.

Romen+Diyojen+kimdir?+Romen+Diyojen+nas%C4%B1l+%C3%B6ld%C3%BC?
ABONE OL
1068 ile 1071 arasında hüküm sürmüş bir Bizans imparatoru Romen Diyojen için araştırmalar hız kazandı. Malazgirt Savaşı'nda Selçuklular'a kaybeden Romen Diyojen esir düşmüştür.
 
Romen Diyojen kimdir?
 
IV. Romanos ya da yaygın Türkçe adıyla Romen Diyojen, 1068 ile 1071 arasında hüküm süren Bizans imparatoru. Anadolu'yu Türklere karşı savunmak için tahta çıkıp büyük bir ordu topladı ama Malazgirt Meydan Muharebesi'nde Alparslan'a karşı başarısız olunca tahttan indirildi ve Bizans tarafından idam edildi.
 
Romen Diyojen nasıl öldü?
 
Malazgirt Savaşı'nın ardından tahttan indirilen Romen Diyojen, Anadolu'ya dağılmış olan ordusunun geri kalanlarını toplayarak iktidarına son verenlere karşı iki savaş yapmıştır. Birinci muharebe Konstantin Dukas idaresindeki ordulara karşı Dokeia'ta gerçekleşmiştir. Bu savaşta yenilen Diyojen kaçarak Adana yakınlarında bir ufak kaleye sığınmıştır. Daha sonra Andronikos Doukas tarafından takip edilerek kalede kuşatılmıştır. Bunun üzerine teslim olarak esaret şartlarının ağır olmayacağı hakkında bir anlaşma imzalamıştır. Fakat anlaşmaya rağmen 600 kilometre boyunca katır sırtında Konstantinopolis'e kadar götürülmüştür. 29 Haziran 1072 tarihinde de gözlerine mil çekilerek Kınalıada'ya gönderilmiştir. Öte yandan kör edilme işlemi o kadar acımasız ve acemice yapılmıştır ki Romen Diyojen, adada birkaç gün kaldıktan sonra yaraları enfeksiyon kaparak hayatını kaybetmiştir.
 
>