Romanya Başbakanı’nın doktora tezi çalıntı çıktı

Romanya Başbakanı’nın doktora tezinin çalıntı olduğu ortaya çıktı.

ABONE OL

Romanya Başbakanı General Nicolae Ciuca’nın, 2003 yılında Carol I Ulusal Askeri Üniversitesi'nden Askeri Bilimler doktorası almaya hak kazandığı tezinde intihal yaptığı ortaya çıktı.

Yayınlanan bir araştırma, General Ciuca'nın tezinin, toplam 138 sayfasının en az 42 sayfasında intihal barındırdığını ortaya çıkardı. Ayrıca en az 19 diğer sayfanın içeriğinin de diğer iki doktora tezinden intihal edildiği belirlendi. 

Birkaç istisna dışında intihal edilmiş bölümler basılı kaynaklardan kopyalandı. Dolayısıyla intihal önleme yazılımı tarafından tespit edilmedi. 

Yapılan analiz, kelimesi kelimesine kopyalamaya ek olarak, Ciuca'nın tezinde kullanılan dört "klasik" intihal-maskeleme tekniğini de ortaya döktü.

Bu bilgilerin ortaya çıkmasından sonra Ciuca, Carol I Üniversitesi'nden 'Romen Ordusunun çokuluslu ortak operasyonlardaki kararlılığının boyutu' başlıklı doktora tezinin incelemesini talep etti. 

Rumen haber ajansı Agerpress'in bildirdiğine göre, üniversitenin Etik Komisyonu kalite ve etik standartlarına uygunluğu doğrulamak için prosedürleri başlattı.

25 Kasım 2021'de Romanya’da başbakan olarak göreve başlayan Ciuca yaptığı açıklamada doktora tezinin "o dönemde var olan yasal gerekliliklere uygun olarak hazırlandığını" iddia etti.