Robotlar insanlaşıyor! Kendi kendini iyileştirebilen deri üretildi!

Japon bilim insanları, kendi kendini iyileştirebilen canlı deri üretmeyi başararak robotik bir parmağa giydirdi. Cilt dokusu ve robot arasındaki uyum, bilim insanlarını bile şaşırttı.

Robotlar+insanla%C5%9F%C4%B1yor%21;+Kendi+kendini+iyile%C5%9Ftirebilen+deri+%C3%BCretildi%21;
ABONE OL

Japonya’daki Tokyo Üniversitesi’nden araştırmacılar, robotlar üzerinde canlı insan derisi oluşturmayı başardı. Üretilen canlı deri, şu an için robotik bir parmağa giydirildi. Çalışma başarıyla sonuçlandı ve robot parmaktaki derinin kendi kendini iyileştirebildiği belirtildi. Araştırmanın arkasındaki bilim insanı Profesör Shoji Takeuchi, “Yaratılışımız sadece gerçek deri gibi yumuşak değil, aynı zamanda kesilirse veya bir şekilde hasar görürse kendini onarabilir” dedi.

Elde edilen bu başarı sayesinde insan gibi görünen robotların üretiminin çok daha başarılı bir noktaya geleceği belirtildi.

YARA 1 HAFTADA İYİLEŞTİ

Araştırmacılar, cildin alt tabakasını oluşturmak için kolajeni insan cilt hücreleriyle birleştirerek parmaktaki cildi büyüttüler, ardından robot parmak canlı bir insan derisi kılıfına sahip olana kadar bir epidermis (cildin en dış tabakası) geliştirdiler. Hatta araştırmacılar parmağı bir bıçakla kestiler ve yaranın üzerine bir kolajen 'Band-Aid' yerleştirdiler. Bir hafta içinde, üzerindeki cilt iyileşti.