Regaip Kandili'nde oruç tutulur mu? Regaip Kandili'nde kaç gün oruç tutulur?

Regaip+Kandili%E2%80%99nde+oru%C3%A7+tutulur+mu?+Regaip+Kandili%E2%80%99nde+ka%C3%A7+g%C3%BCn+oru%C3%A7+tutulur?
ABONE OL

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan takvime göre, Regaib Kandili 2021 yılında 18 Şubat tarihinde idrak edilecek. Müslüman alemi için önemli bu günün ibadetleri arasında oruç tutmak da yer alıyor.

Müslümanlar için hayırlarla dolu Regaip Kandili, 18 Şubat Perşembe günü idrak edilecek. Diyanet kaynaklarına göre, kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutmanın önemi vurgulanıyor.
 
Regaip Kandili'nde oruç tutulur mu?
 
Hz. Peygamber (s.a.s.), “Şaban’ın ortasında (Berat gecesi) ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah, o gece güneşin batmasıyla dünya semasına (rahmeti ile) tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu başka bir şey isteyen…’ buyurur.” (Bkz. Tirmizî, Savm, 39; İbn Mâce, İkâmet’u-Salat, 191) demiştir.
 
Diğer taraftan Hz. Peygamber (s.a.s.), Zilhicce’nin ilk dokuz günü (Ebû Dâvûd, Savm, 62; Tirmizî, Savm, 52), pazartesi ve perşembe günleri, âşûrâ ve arefe günü oruç tutar (Müslim, Sıyâm, 196, 197; İbn Mâce, Sıyâm, 41,42), pazartesi orucunu soranlara; “Bugün benim doğduğum, Peygamber olarak gönderildiğim ve Kur’an’ın bana vahyedildiği gündür.” (Müslim, Sıyâm, 198) diye cevap verirdi.
 
Bu ve benzeri rivayetlere dayanarak bazı İslam alimleri dini açıdan faziletli sayılan diğer gün ve gecelerin ibadetle ihyasının müstehap olduğunu söylemişlerdir.
 
Regaip Kandili orucu kaç gün tutulur?
 
Regaip Kandili orucu, Recep Ayı'nın ilk Cuma'sı olan mübarek Regaip Kandili için tutulan oruçtur. Yalnız bu oruç sadece tek gün tutulmaz. Regaip Kandili orucu tutmak isteyenler sonraki günü de oruçlu bir biçimde geçirmelidir. Regaip Kandili orucu farz değil, nafile bir oruç ve ibadettir.
>