Recep ayı nedir? Recep ayı orucu ne zaman, kaç gün tutulur?

Recep+ay%C4%B1+nedir?++Recep+ay%C4%B1+orucu+ne+zaman,+ka%C3%A7+g%C3%BCn+tutulur?+
ABONE OL

Üç ayların başlangıcı olan gün geldi. Recep ayıyla başlayan üç aylar, İslam alemi içşn büyük önem taşıyor. Recep ayının başlangıcında oruç tutulması uygun görülür.

Recep Ayı Orucu Nasıl Tutulur? Recep ayında tutulması tavsiye edilen ilk 3 gün oruç 13 Şubat, 14 Şubat ve 15 Şubat tarihlerindedir. Bu nafile oruçlardan en önemli olanı Recebin ilk gün orucudur. Recep ayının ilk gün orucu 13 Şubat Cumartesi günü tutulmaktadır. Yani sahura 12 Şubat Cumayı 13 Şubat Cumartesiye bağlayan gece kalkılacaktır. Şimdi ilk 3 gün oruç tarihlerini yazalım.
 
Recep Ayı Orucu Kaç Gün Tutulur?
 
Receb ayı 1. gün oruç tarihi : 13 Şubat Cumartesi
 
Receb ayı 2. gün oruç tarihi : 14 Şubat Pazar
 
Receb ayı 3. gün oruç tarihi : 15 Şubat Pazartesi
 
RECEP AYI İLK GÜNLERİ ORUÇ HAKKINDAKİ HADİSİ ŞERİFLER
 
- İbni Abbas (Radıyallabu Anhüme) 'nın rivayet ettiği bir hadisi şerifte Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:
 
"Receb'in ilk gününün orucu 3 senenin günahlarının keffaretidir. 2. günün orucu 2 senenin, 3. günün orucu ise 1 senenin keffaretidir. Sonra her gün bir aylık bağışlanmadır." buyurmuştur. (Kaynak : Ebu Muhammed el-Hallal, Fezailü Şehri Receb)
 
- Bir Hadisi Şerif'te şöyle varid olmuştur: "Receb'in ilk gününü oruçla geçiren kimseden, cehennem gökle yer arası kadar (500 senelik mesafe) uzaklaşır." Kaynak : (es-Safuri,Nüzhetü'l-mecalis)
 
- Enes ibni Malik (Radıyallahu Anh)'dan rivayet edilen bir hadisi şerifte Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur: "Receb'in ilk günü oruç tutandan, Allah iki senelik günahlarını sildirir." (Kaynak : Abdülkadir el-Geylani, el-Ğunye)
 
Recep ayının anlamı
 
Receb ayı Hicrî ayların yedincisi ve Ramazan'dan iki ay öncesidir. Fazileti bakımından ayrı bir yeri vardır. Regaib ve Mi'rac gibi mübarek geceleri içinde bulundurması, faziletini daha da arttırmaktadır. Ayrıca, Kur'ân'da haram ayları olarak geçen dört aydan birisi olması, Müslüman kalblerdeki yerini bir kat daha daha artırmıştır.
 
Recep Ayı Nedir?
 
Kamerî ayların yedincisi; İslamî takvimin aylarından biri Muharrem ile başlayan ve Zilhicce ile sona eren Kamerî takvim aylarının yedincisi olan Receb, aynı zamanda "üç aylar"ın ilkidir.
 
Cahiliye devrinde Araplar, putları için bu ayda kurban keserlerdi. Araplar arasında mukaddes bilinen Receb ayı, haram aylardan (eşhur-i hurum) biridir. Diğer üç haram ay ise, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem idi. Receb ayı, birbirini takip eden aylardan hemen sonra gelmediği ve yedinci sırada olduğu için "Recebül-ferd" adı da verilmiştir.
 
Receb ay'ı, içinde iki kandil gecesi bulunması açısından da faziletli bir aydır. Receb ayının ilk cuma gecesi Regaib kandilidir. İslâm âlimleri, Hz. Peygamber (s.a.s)'in bu gecede Yüce Allah'ın manevi ikramlarına eriştiğini, bu sebeple şükür ve haced için namaz kıldığını bildirmektedirler. Bu gece hakkında halk arasında bilinen şekliyle, Regaib gecesi Hz. Peygamber (s.a.s)'in anne rahmine düştüğü gecedir, tarzındaki ifade yanlış bir iddiadan ibarettir.

Recep ayı orucu ne zaman, kaç gün tutulur? 

>