Putin’in teknesini Bayraktar TB2 vurdu!

Ukrayna, Türk İHA’sı Bayraktar TB2 ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in filosunu denetlemek için kullandığı geçit töreni teknesini vurdu.

Putin%E2%80%99in+teknesini+Bayraktar+TB2+vurdu%21;
ABONE OL

Karadeniz’deki Yılan Adası yakınlarında konuşlanmış Rus tekneleri Ukrayna tarafından vuruldu. Vurulan teknelerden birinin Putin tarafından filoyu denetlemek için kullanılan bir tekne olduğu öğrenildi.

Ukrayna Now Telegram kanalında, “Yılan Adası bölgesinde tahrip olan Raptor tipi teknelerden birinin Putin'in geçit töreni teknesi olduğu bilgisini aldık. Gemi, Rus diktatör Vladimir Putin’e, St. Petersburg ve Sivastopol'da birkaç kez askeri geçit törenlerine ev sahipliği yaptı." denildi.

Raporda, Rus liderin gemisinin "001 kuyruk numaralı özel donanımlı bir geçit töreni teknesi" olduğu belirtildi. Gemi, Odessa limanına yaklaşık 80 mil uzaklıktaki adanın yakınında Bayraktar TB2 tipi insansız hava aracından atılan lazer güdümlü bomba ile vuruldu.

İnternette paylaşılan videolar, Bayraktar TB2'nin yerde Rus füze rampalarını yok ettiğini gösteriyor. Diğer teknolojilere kıyasla oldukça basit olmasına rağmen, etkili olan Türk yapımı İHA’lar Ukrayna’ya yaklaşık 3,8 milyon sterline mal oldu.