Porto Riko’da İspanya Kral’ının selamlayacağı heykeli yıktılar

İspanya Kralı Felipe VI'nn ziyareti Porto Riko’da tartışmaları ve vandalizmi beraberinde getirdi.

ABONE OL
Porto Riko’nun şimdiki valisi Pedro Pierluisi'nin İspanya tarafından sunulan bir nişanı kabul etmesi de bağımsızlık yanlılarını kızdırdı.  
 
İspanya Kralı Felipe VI; kurumsal, ekonomik ve kültürel konuları içeren resmi bir ziyaret için Porto Riko’ya gitti. Uluslarası havalimanı yerine Muniz Üssü'ne inmeyi tercih etti.
 
Kral’ın ziyaeretinin hemen öncesinde ülkenin başkenti San Juan’ın tarihi meydanında bulunan Porto Riko'nun ilk İspanyol Valisi Juan Ponce de León’un heykeli yıkıldı.
 
Felipe VI'nın bugün bu dameydanda yürüyerek heykele selam vereceği açıklanmıştı.  
 
San Juan belediye başkanı Miguel Romero, sorumluların belirlenmesi amacıyla olay yerinin yakınındaki kameraların incelendiğini, soruşturmanın sürdüğünü söyledi.
 
Belediye başkanı ayrıca, heykelin bu gün içinde tamir edilip yerine yerleştirileceğini, bu nedenle yıkılmasının kralın ziyaretini etkilemeyeceğini bildirdi.
 
Vali Pedro Pierluisi yaşananları eleştirerek, "Güzel bir heykel olduğu için bu zararın hiçbir gerekçesi yoktu" dedi.
 
Pierluisi, Kral Felipe VI'nın adayı ziyareti vesilesiyle, Gran Cruz de Isabel la Católica nişanına layık görülmüştü. Bağımsızlık yanlıları valinin bu ödülü reddetmesini isterken, Pierluisi tam tersi bir kararla nişanı kabul edeceğini açıklamıştı.  
 
Bu arada Kral Felipe VI’nın bugün şehir merkezinde yapacağı ziyaret sırasında bağımsızlık yanlıların protesto eylemlerinde bulunması bekleniyor.  
 
Porto Riko, ABD'ye bağlı, içişlerinde bağımsız özerk bölgedir.  Ana dili İspanyolcadır. Moder tarihi İspanyol istilacıların yerli halk Tainolara saldırdıkları 16’ncı yüzyıla kadar uzanır.  
 
Halk, istilacı İngiliz, Fransız ve Almanlara karşı kendilerini savundukları dört yüzyıl boyunca İspanyol İmparatorluğu tarafından yönetildi. Bu yüzden yerli halk İspanyolları tarihi düşmanları olarak görüyor.