Polonya'da Ruslara büyük darbe!

Polonya ve Letonya, Kiev'in sınır bölgelerini istikrarsızlaştırmayı amaçlayan bir dizi saldırı planlayan Rus ekibini tutuklaması nedeniyle Almanya'nın Ukrayna'ya silah tedarik etme yasağını 'büyük bir hata' ilan etti.

Polonya%E2%80%99da+Ruslara+b%C3%BCy%C3%BCk+darbe%21;
ABONE OL
Polonya Başbakanı, Almanya'nın Alman menşeli silahların Kiev'e ihraç edilmesine izin vermeyi reddetmesinden 'endişe duyduğunu' söyledi.
 
Ukrayna güvenlik servisi, suç çetesi planlama soygunlarını tutukladığını söyledi
 
ABD, Rusya'nın işgal için bir gerekçe sağlamak için Ukrayna sınırlarında 'yanlış bayrak' operasyonları planladığı konusunda uyardı. Polonya ve Letonya, Kiev olası bir Rus işgaline hazırlanırken Almanya'nın Ukrayna'ya silah tedarik etmeyi reddetmesini 'büyük bir hata' olarak ilan ettiler.
 
Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Berlin'in Alman silahlarının Kiev'e ihraç edilmesine izin vermeyi reddetmesinin ardından Almanya'nın Rusya'nın Ukrayna sınırına askeri yığılmasına tepkisinden 'endişe duyduğunu' söyledi.
 
ABD, İngiltere, Polonya ve diğer müttefiklerin aksine, Alman hükümeti, uzun süredir devam eden gergin bölgelere silah gönderme politikasının bir parçası olarak artan gerilimlere rağmen silahlarını ihraç etmeyi reddetti.
 
Almanya ayrıca, AB ülkesinin gaz ithalatının yüzde 40'a kadarı Rus boru hatlarından gelen gaz arzı için Rusya'ya büyük ölçüde bağımlı.
 
Letonya Savunma Bakanı Artis Pabriks, Almanya'nın Ukrayna'ya yönelik silah politikasını 'büyük bir hata' olarak nitelendirdi.
 
Ukrayna, ülkeyi 'istikrarsızlaştırmak' amacıyla sınır bölgelerinde saldırılar planlayan Rus destekli sabotajcıları tutukladığını söylediğinde geliyor.
 
Almanya'nın Kiev'e ihraç edilecek Alman menşeli silahlarına izin vermeyi reddetmesi, NATO müttefiki Estonya'nın Ukrayna'ya askeri destek vermesini engellediği anlamına geliyor.
 
Polonya Başbakanı Morawiecki, "Ukrayna'daki durumu ve Almanya'daki komşularımızın Rusya tehdidi karşısında tepkilerini endişeyle izliyorum" dedi.
 
"Büyük bir hayal kırıklığı, diğer şeylerin yanı sıra, Almanya'nın kendisini bir saldırgana karşı savunmaya hazırlanan bir devlete Estonya'dan silah tedarikine izin vermemesidir."