Para tükendi

Afganistan’da bankalarda nakit tükendi, halk para çekmek için ATM’ler önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Ülke nakit akışı için döviz girdisi ve yabancı yardımlara muhtaç durumda...

Para+t%C3%BCkendi
ABONE OL
BANKALARIN yaklaşık 2 haftadır kapalı olduğu Afganistan’da finansal sistem çökmenin eşiğinde. Merkez Bankası kaynakları, Taliban’ın emrine rağmen bankanın kapalı kalmayı sürdüreceğini söyledi. Nakit akışı için döviz girdisi ve yabancı yardımlara muhtaç durumdaki ülkede halk, para çekmek için ATM’ler önünde uzun kuyruklar oluşturmuş durumda. Taliban’ın başkente girmesinin ardından un, yağ ve şeker gibi emtiaların fiyatı hızla artarken Afgan yerel parası adeta eridi. 
 
PAKİSTAN sınırı boylu boyunca döviz büroları ve para ticareti yapanlar, Afgan parası kabul etmeyi bıraktılar. Ülkede hafta sonu alınan kararla, para çekme limiti 200 dolar ya da yerel para cinsinden 20 bin Afghani ile sınırlandırılmış durumda. Halkın gıda alışverişi için bile para bulamayacağından ve şiddet olayları yaşanabileceğinden derin endişe duyuluyor. Afganistan’da hanelerin yüzde 47’si derin bir yoksulluk içinde yaşıyor. 
>