Otel kıvamında mega hapishane

Otel+k%C4%B1vam%C4%B1nda+mega+hapishane
ABONE OL

İlk bakışta ekonomik bir otel gibi görünen İngiltere’deki hapishane, nehir manzaralı ve pencerelerinde parmaklık bulunmuyor. Mega hapishanede kalmak, mahkumlar için çok da zor olmayacak gibi gözüküyor. Alışılagelmiş hapishane kasvetinden oldukça uzak görünen mega hapishane, mahkumları cezalarını çekerken aynı zamanda rehabilite etmeye odaklanacak.

İNGİLTERE’nin Northamptonshire bölgesindeki Wellingborough şehrine, ülkenin ilk özel olarak işletilecek olan hapishanesi yapılıyor. İnşası için 253 milyon sterlin harcanan lüks hapishanede bin 680 mahkum kalacak. Neredeyse bir oteli andıran hapishane Nene Nehri manzaralı. Ayrıca bu hapishanenin camlarında teller veya parmaklıklar da bulunmuyor. Oldukça havadar olan odalar tek kişilik veya çift kişilik.
 
GELECEK yıl 8 Ocak’ta açılması planlanan hapishanede, suçluları rehabilite etmeye net bir şekilde odaklanılacak. Hapishanede bir bahçecilik alanı ve mahkumların egzersiz yapabileceği dört futbol sahası bulunacak. Eğitim, mesleki eğitim ve sosyal tesisler bir kez de mevcut. Ayrıca blokların artı şeklinde olması sayesinde uzun koridorlar ortadan kalacak ve mahkumlara daha hızlı bir şekilde ulaşılabilecek.  
>