Ölümüne hizmet

%C3%96l%C3%BCm%C3%BCne+hizmet
ABONE OL

İzmir Bayraklı’daki 4 No’lu Aile Sağlığı Merkezi’nin bulunduğu bina, geçen yılki depremde zarar görüp boşaltıldı. Fahiş kiralar nedeniyle başka binaya taşınamayan aile sağlığı merkezi, hasarlı binada hizmet vermeye devam ediyor.

‘ÖLÜMÜNE hizmet’ diye buna denir! Göz bebeğimiz sağlıkçılar, vatandaşa hizmet uğruna kendi canlarını bile hiçe sayıyor. Her şartta görevlerini yapan sağlık personeli, buna rağmen hak ettiği değeri bulamıyor. İzmir Bayraklı’daki 4 No’lu Aile Sağlığı Merkezi’nin personeli de adeta ölümün gölgesinde mesai harcıyor. Aile sağlığı merkezinin hizmet verdiği 4 bloklu sitedeki bina, geçen yıl 30 Ekim’de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremde hasar görünce boşaltıldı. Yaklaşık 10 bin kişiye hizmet veren 3 doktorun görevli olduğu aile sağlığı merkezi ise çevredeki fahiş kiralar nedeniyle binada hizmet vermeyi sürdürüyor. 
 
UYAN: BÖYLE GİDERSE KAPANIR 
 
TÜRK Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu Sekreteri Sibel Uyan, “Arkadaşlarımız bölgede yer arıyor ama maalesef uygun bir yer bulamıyor. Kamu, hekimlere destek vermiyor. İlgili birimlerce defalarca görüşüldü ama henüz hiçbir gelişme olmadı. Bir süre daha olumlu bir adım atılmazsa sağlık merkezi kapanmak zorunda kalabilir” diye konuştu. İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı ise konu ile ilgili sorumluluğun Sağlık Bakanlığı’na ait olduğunu belirtirken, “Deprem güvenliği olmayan aile sağlığı merkezleri mümkünse güçlendirilmeli ya da hastalar ve çalışanlar mağdur edilmeden yeniden yapılmalıdır” dedi. 
 
KAMUNUN  MALI OLMALI 
 
İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, aile sağlığı merkezlerinin kamuya ait olması gerektiğini söyledi.
 
ACİL TAŞINMASI LAZIM 
 
Yıkılma riskine karşı boşaltılan binadaki faaliyetini sürdüren 4 No’lu Aile Sağlığı Merkezi’nin acilen daha güvenli bir binaya taşınması şart.
>