Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’den Dünya Tiyatro Günü bildirisi

Metin+Akp%C4%B1nar+ve+M%C3%BCjdat+Gezen%E2%80%99den+D%C3%BCnya+Tiyatro+G%C3%BCn%C3%BC+bildirisi
ABONE OL

Dünya Tiyatro Günü Ulusal Bildirisi Türk tiyatrosunun usta sanatçıları Müjdat Gezen ve Metin Akpınar imzasıyla yayınlandı. Bildiride, 'Güzelim tiyatro kültürü biz insanlar burada olduğumuz sürece yaşamaya devam edecek’ denildi.

Bütün tiyatro emekçilerinin ve tiyatroseverlerin 27 Mart Dünya Tiyatro Günü tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
 
ITI (Uluslararası Tiyatro Enstitüsü) Üniversiteler Türkiye Temsilcisi Bilkent Üniversitesi (Böl. Bşk. Jason Hale) ve ITI Türkiye Temsilciliği Yönetim Kurulu'nun (Turan Oflazoğlu, Engin Uludağ, Ayşe Emel Mesci ve Savaş Aykılıç) aldıkları ortak karar ile bu yılki Dünya Tiyatro Günü Ulusal Bildirisi ise duayen tiyatro ustaları Müjdat Gezen ve Metin Akpınar tarafından birlikte kaleme alındı.
 
İşte bildirinin tam metni:
 
2021 DÜNYA TİYATRO GÜNÜ ULUSAL BİLDİRİSİ
 
 
 
Müjdat Gezen ve Metin Akpınar
Tiyatro ve sinema oyuncuları
 
 
 
27 Mart Dünya Tiyatro Günü sanat emekçilerine, sanatseverlere kutlu olsun. Dionysos şenlikleriyle başlayıp gelişen tiyatro, asırlardır varlığını sürdürüyor. Merkezinde insan olan bu sanat, insan var olduğu sürece yaşayacak.
 
 
 
Edebiyatın en içten bölümlerinden biri olan Tiyatro Edebiyatı'nda, oyun yazarlarına çok gereksinim var. Onlarsız olmaz. Tıpkı seyirci olmadan tiyatro olmayacağı gibi…
 
 
 
Oyuncu – Seyirci – Oyun Yazarı.
 
 
 
Biz bize benzeyen insanlarla üç yüz elli bin yıldır yeryüzündeyiz. Ancak insanı insan yapan, Bilimdir, Sanattır, Tiyatrodur.
 
 
 
Ana malzemesi insan olan bu meslekte, iyi insandan iyi yazar, iyi yönetmen, iyi oyuncu çıkartmak daha kolaydır.
 
 
 
Biz değerler sıralamasında, genelde sanatı en üst sıraya koyarız. Özelde tiyatroyu, sanata en yakın düzeyde düşünüyoruz. Çağımızda; üreme içgüdüsü, beslenme içgüdüsü tatmin olduğunda mutlu olanlara başka popülasyonlara verilen adı veriyoruz. Ancak üreme, beslenme açlıklarından başka açlıklar duyanlara, onları üretip onları tükettiğinde mutlu olanlara insan diyoruz.
 
 
 
Bilgi iletişim çağı ne kadar gelişirse gelişsin, algoritmalar, yapay zekâlar nereye ulaşırsa ulaşsın, Tiyatro insanla yapılır, insanca yapılır, insanlar için yapılır…
 
 
 
TİYATRO İNSANLIĞIN VAZGEÇİLMEZİDİR.
 
 
 
İNSANSIZ TİYATRO, TİYATROSUZ İNSAN OLMAZ.”
 
 
 
‘Ve güzelim tiyatro kültürü biz insanlar burada olduğumuz sürece yaşamaya devam edecek'

Kaynak: Sözcü

>