Mersin'de yangın büyüyor; 50 ev tahliye edildi!

Amanos Dağları'nda iki gündür yangınla mücadele var. Mersin'in Aydıncık ilçesinde dün çıkan yangın yerleşim yerlerini tehdit etmeye başladı. 50 ev tedbir amaçlı tahliye edildi. Alevler evlere metreler kala söndürüldü. Hatay'ın Hassa ilçesinde dün iki noktada çıkan orman yangınına da müdahale devam ediyor.

Mersin%E2%80%99de+yang%C4%B1n+b%C3%BCy%C3%BCyor;+50+ev+tahliye+edildi%21;
ABONE OL
Mersin'in Aydıncık ilçesi Pembecik Mahallesi'ndeki kızılçam ormanında dün çıkan yangını söndürmek için bölgeye gönderilen ekipler, sabah saatlerine kadar alevlere karadan müdahale etti.
 
Şiddetli rüzgar nedeniyle yangına müdahale etmekte güçlük çekilen bölgeye, çevre illerden de takviye ekipler yönlendirildi.
 
Havanın kararmasının ardından dün çalışmalara ara veren söndürme helikopterleri ve uçakları, sabahın ilk ışıklarıyla müdahaleye yeniden başladı.
 
Alevlerin farklı mevkilere sıçradığı bölgede, yangın söndürme çalışmaları sürüyor.
 
BAKAN PAKDEMİRLİ HELİKOPTERLE İNCELEME YAPTI
 
Geceyi, Duruhan Mahallesi Şırşır mevkisindeki yangın ilk müdahale ekip merkezinde geçiren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, helikopterle bölgede incelemede bulundu. Pakdemirli, inceleme sırasında Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey'den bilgi aldı.
 
50 EV TAHLİYE EDİLDİ
 
Sabah saatlerinde genişleyerek devam eden alevlerin tehdit ettiği bölgedeki 50 ev, tedbir amaçlı boşaltıldı.
 
YANGINA İHA'LARLA MÜDAHALE
 
Çalışmaların sürdüğü bölgede Tarım ve Orman Bakanlığı koordinesindeki İnsansız Hava Aracı (İHA) ile yanan yerler tespit ediliyor. İHA'nın verdiği koordinatlar üzerine bölgeye müdahale eden ekipler, yangın kontrol altına almaya çalışıyor.
 
BİR YANGIN HABERİ DE HATAY'DAN
 
Hatay'ın Hassa ilçesindeki ormanlık alanda da  dün akşam saatlerinde nedeni henüz bilinmeyen yangın çıktı.
 
İhbar üzerine bölgeye Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğünce çok sayıda arazöz, su tankı, Orman İşletme personeli ve hava aracı sevk edildi.
 
Gece karadan müdahale edilen orman yangınına sabahın ilk ışıklarıyla havadan da müdahale sürüyor.

Kaynak: Ntv

>