Mars'ta yaşam var mı, yok mu?

İnsanlık, senelerdir Mars'ta yaşam belirtileri arıyor. NASA'nın Azim gezgini, yaşam belirtileri için Mars'ın Jezero Kraterini keşfediyor.

Mars%E2%80%99ta+ya%C5%9Fam+var+m%C4%B1,+yok+mu?
ABONE OL
Yeni bir araştırmaya göre, kimyasal süreçler tarafından oluşturulan fosil benzeri örnekler bizi yanlış yönlendirebilir. 
 
Kayaları, sanki fosilmiş gibi gösteren kimyasal süreçler kafamızı karıştırabilir.
 
Kızıl Gezegendeki kayaların muhtemelen biyolojik olmayan bir dizi tortusu var," bu da neyin kaya olduğunu ve neyin yaşam olabileceğini çözmeyi zorlaştırıyor.
 
Bakteri hücreleri ve karbon bazlı moleküller gibi görünen tortular üretebilen düzinelerce süreç vardır.
 
Edinburgh ve Oxford Üniversitelerinden astrobiyologlar, Kızıl Gezegendeki kayaların muhtemelen "çok sayıda biyolojik olmayan tortuya" sahip olduğunu belirtiyorlar.
 
Astrobiyologlar, farkı anlatmanın yalnızca Perseverance gezici misyonu ve diğer mevcut NASA misyonları için değil, aynı zamanda gelecekteki görevler için de önemli olduğunu söylüyorlar.
 
Bakteri hücrelerine benzeyen tortular ve yaşamın bilinen yapı taşlarına benzeyen karbon bazlı moleküller üretebilen 'düzinelerce süreç' ve potansiyel olarak henüz keşfedilmeyi bekleyen daha fazlası var.
 
Çalışmanın ortak yazarı Dr Julie Cosmidis yaptığı açıklamada, “Geçmişte hayatı taklit eden süreçler tarafından kandırıldık” dedi. "Birçok durumda, fosil mikroplara benzeyen nesneler Dünya'daki eski kayalarda ve hatta Mars'tan gelen meteorlarda tanımlandı, ancak daha derin bir incelemeden sonra bunların biyolojik olmayan kökenleri olduğu ortaya çıktı.”
 
>