Mars'ta herkesi şaşırtan gerçek!

Mars'ta düşen kaya desenlerinin çarpıcı fotoğrafları, Kızıl Gezegenin depremler yaşadığını kanıtlıyor.

Mars%E2%80%99ta+herkesi+%C5%9Fa%C5%9F%C4%B1rtan+ger%C3%A7ek%21;
ABONE OL

Mars yüzeyinde fotoğraflanan izler, Kızıl Gezegen'in yüzeyinin daha önce düşünüldüğü kadar hareketsiz olmayabileceğini gösteriyor. Bilim insanları, Mars'ta hareket eden kayalar olduğuna dair kanıtların, gezegenin daha önce düşünüldüğü kadar ölü ve hareketsiz olmayabileceğini öne sürdüğünü söylüyor.

Mars Reconnaissance Orbiter HiRISE tarafından 2006'dan beri çekilen fotoğraflar, gezegenin tozlu yüzeyinde sayısız balıksırtı benzeri desenler ortaya çıkardı. Uzmanlar, sayıları binlerle ifade edilen ve bir buçuk mil uzunluğunda olabilen bu izlerin, düşen kayalardan kaynaklandığını söylüyor. Bu, gezegenin bazı bölümlerinin 'Mars depremleri' (yani depremler, ancak Mars'ta) tarafından sarsılmış olabileceğini düşündürmektedir.

1975'te NASA, yüzeye ilk uzay aracını yerleştiren Viking Misyonu sırasında gezegendeki sismik aktiviteyi tespit etmeye çalıştı, ancak gezegen o kadar rüzgârlı ki kesin bir kanıt bulamadı. Ama şimdi kaya düşmelerini gösteren görüntüler, bilim insanları tarafından 'kaya düşmesi ejecta' olarak biliniyor. Gezegenin yüzeyinin hala jeolojik olarak aktif olabileceğini gösteriyor. Bilim adamları ayrıca, onları geriye doğru izlemenin, Mars'ın hangi bölgelerinin en sismik aktiviteye sahip olduğunu gösterebileceğini söylüyor.

Karmaşık bir faktör, izlerin şiddetli rüzgarlar nedeniyle zamanla kaybolma eğiliminde olması ve bu nedenle tam olarak ne zaman meydana geldiklerinin bilinmemesidir. Ay'da ve kuyruklu yıldızlarda da benzer izler görüldü. Jeofizik Araştırma Mektuplarında yayınlanan ve 'Boulder Fell Ejecta: Mars'ta Günümüz Aktivitesi' adlı bir çalışma şunları belirtiyor, "Bu çalışmada haritalanan tüm BFE izleri, kaya düşüşlerinin sık olduğunu ve Mars'ta on yıllar boyunca meydana geldiğini gösteriyor.