Mars'a gitmek insanları yamyam yapabilir!

Kızıl Gezegene yolculuk neredeyse ulaşılabilir gibi görünüyor, ancak Mars'ın kolonizasyonu gerçeğe dönüşmeden önce anlaşılması gereken çok sayıda zorluk var.

Mars%E2%80%99a+gitmek+insanlar%C4%B1+yamyam+yapabilir%21;
ABONE OL
Raporlar, Mars'ta yaşayan insanların daha hızlı yaşlanabileceğini ve tarım planları başarısız olursa yamyam olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını iddia ediyor.
 
Gezegenler arası komşumuza ulaşma yarışı, milyarder Elon Musk'ın SpaceX'inin 2026 yılına kadar insanları yolculuğa çıkarmasını planlamasıyla kızışıyor. Kızıl Gezegeni kolonileştirmenin devasa görevinde, oradaki insanların yaşamını nasıl sürdürecekleri ise merak konusu.
 
Uzay yolculuğunun yaşlanma etkilerinin nasıl yönlendirileceğinden, yolcular için güvenilir bir besin kaynağının nasıl sağlanacağına kadar her şey için engellerle karşılaşıyorlar. Bu sorunlar çözülmezse, Mars seferleri kâbus gibi felaketlere dönüşebilir.
 
Hastalık, kendi kendine yetme ve sürdürülebilirlik dahil olmak üzere, yeryüzünde var olan sorunlar muhtemelen üstesinden gelinmesi en zor konular arasında yer alacaktır. Uzmanlar, Mars'ta gıda kaynakları sürdürülebilir bir şekilde üretilmezse veya Dünya'dan yapılan teslimatlar düzensiz olursa, gezegenler arası öncülerin bir sonraki öğünleri için birbirlerini yemekten başka seçenekleri kalmayacak.
 
Mars, insanlığın yeni bir ev için gözünü diktiği tek yer değil, ancak aynı sorunlar devam ediyor. Jüpiter'in Calliston adlı uydusu, başka bir gezegendeki ilk kalıcı yerleşim için en önde giden adayla arasında.
 
Edinburgh Üniversitesi'nde Astrobiyoloji Profesörü Charles Cockell şunları söyledi, "En iyi teknolojiyle bile, izole edilmiş insan toplulukları çok hızlı bir şekilde yozlaşabilir. Bir grup insanı Callisto'ya koyarsanız, işler ters gitmeye başlar ve bitki büyüme modülü bozulur, hayatta kalmanın başka bir yolu yoksa birbirlerini yiyecekler."
 
Portland Eyalet Üniversitesi antropologu Dr Cameron Smith, herhangi bir kolonizasyonun eksiksiz gerçekleşmesi için sürdürülebilir gıda tedarik hatlarının ve tarım sistemlerinin halihazırda mevcut olması gerektiğine inanıyor.
 
Bu nedenle, eve daha yakın gezegenler, Mars veya Ay gibi ilk koloniler için daha uygun yerler olabilir. Bunun nedeni, bir kıtlık durumunda Dünya'dan malzeme almanın daha kolay ve daha hızlı olacağıdır.
 
Planlar ilerler ve kapsamlı hayatta kalma testleri yapılırsa, Calliston 130 ila 140 yıl arasında kolonize olabilirken, Mars önümüzdeki 30 ila 40 yıl içinde Dünya bayrağını dalgalandırabilir.
Bununla birlikte, Mayo Clinic'teki bilim adamları, fazla tartışılmayan bir sorunu işaretlediler, Mars'a yolculuk, insanları dünyadakinden daha hızlı yaşlandırabilir.
 
Uzun yolculuktaki insanlarda hücre yaşlanması adı verilen bir süreç tetiklenebilir ve bununla ilgili bir çalışma şubat ayında başlayacak. Mayo'nun hücresel yaşlanma uzmanı Dr James Kirkland şunları söyledi, "Bu uçuş bize, Van Allen kuşağının ötesine bile gitmeden rutin uzay uçuşunun hücre yaşlanması ile ilişkili olup olmadığı hakkında bir fikir verecektir.
 
"Bu koşullar altında bile yaşlanma görürsek, kesinlikle daha uzun bir göreve hazırlanmak için bazı çalışmalar yapmak isteriz. Gezegenler arası uçuşlar mümkün olmadan önce bir şeyler yapılması gerekecek."
>